MediaCat

Facebook’ta reklam ölçümlemelerinde yeni dönem

Daha şeffaf ölçümleme hedeflenirken, bazı ölçümlemeler kaldırılıyor.

Facebook’ta reklam ölçümlemelerinde yeni dönem

Ölçüm araçlarının ve ölçümlemelerinin işletmeler tarafından daha iyi anlaşılır olmasını sağlamak amacı ile Facebook, ölçümleme konusunda bir dizi değişikliğe gidildiğini duyurdu. Ölçümlemelerin nasıl yapıldığının net bir şekilde görülebilmesi adına oluşturulan yeni etiketleri sunan Facebook, yaklaşık 20 reklam ölçümlemesini ise kaldırdı. Bu iki yeniliğe ek olarak Facebook tarafından pazarlamacılara ölçümleme konusunda yardımcı olacak yeni bir programla ayrıntılı bir eğitim vermeyi de amaçlıyor.

Facebook, Reklam Yöneticisi’ndeki (Ads Manager) bazı ölçümlemeleri “tahmini” ya da “gelişmekte” olarak etiketleyerek ölçümlemenin nasıl yapıldığına ve nasıl kullanılabileceğine açıklık getirecek. Söz konusu etiketler Reklam Yöneticisi rapor tablosunda araç ipucu olarak ve Facebook, Instagram ile Hedef Kitle Ağı’nda görünen reklamlar için sütun özelleştirme seçicisinde görüntülenebilecek.

Pazarlamacıların yararsız, zamanı geçmiş, işlem yapılamaz ya da nadiren kullanılır olduğu yönünde geribildirimde bulundukları yaklaşık 20 reklam ölçümlemesi ise kaldırılıyor. Bu yolla Facebook, reklam performansının artırılması için en uygun bilgilerin elde edilmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Kaldırılacak ölçümlemelerin tam listesi ise “Reklamveren Yardım Merkezi”nde görüntülenebiliyor.

Ölçümleme ilkelerinin daha iyi anlaşılması adına Facebook, “Önemli Olanı Ölçümleyin” (Measure What Matters) adında yeni bir program da başlatıyor. Biri marka hedeflerine odaklanan reklamverenlere, diğeri ise doğrudan tepki hedefleyen reklamverenlere yönelik olmak üzere iki kulvarda eğitim sunulacak programda her bir kulvar; yaratıcı planlama, reklam yayınlama, çapraz cihaz ölçümü ve video ölçümü alanlarındaki araştırma ve analizlerden yararlanacak. Bilgiler ise yüz yüze etkinliklerde, Facebook Live etkinlikleri aracılığıyla ve Facebook Business web sitesinde paylaşılacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.