#SheMakes: Geleceği Farklı Yaratanlar nedir?

#SheMakes, Google ve MediaCat ortaklığında hayata geçirilen ve geleceği şekillendiren endüstrilerdeki kadınların takdir ve temsilini artırmayı amaçlayan bir programdır. #SheMakes, geleceğin mesleklerini ifa eden alanlardaki başarılı kadınlar hakkında farkındalık yaratıp aynı zamanda geleceği parlak genç kadınların kariyerlerinde daha da ilerlemelerini sağlamayı ve bu iki grubu Google ve MediaCat tarafından sağlanacak çeşitli araç ve programlar aracılığıyla iletişime geçirerek hedefine ulaşmayı amaçlar.

 

Başvuru ve aday gösterme kriterleri nelerdir?

#SheMakes: Geleceği Farklı Yaratanlar arasında yer almak isteyen kişiler için kriterler aşağıdaki gibidir:

 • 35 yaşın altında olmak,
 • Geleceği şekillendirecek sektörlerden (teknoloji, dijital ekonomi, bilgisayar bilimi, matematik, girişimcilik, inovasyon, dijital sanat, tasarım, kodlama, oyun ve veri odaklı yaratıcı endüstriler) birinde kariyer hedeflemek veya halihazırda bu sektörlerden birinde görev almak,
 • Meraklı, araştırmacı, problem çözücü, işbirliği ve iletişime yatkın, yaratıcı ve veri temelli düşünürler olmak.

Yukarıdaki kriterleri karşılayanlar bireysel olarak veya bu kriterlere haiz olduğunu düşünen isimleri ilgililer aday gösterip başvuruda bulunabilir.

 

Hemen Başvur

 

 

SheMakes programında yer alacak adayları neler bekliyor?

Seçici kurul tarafından yürütülen değerlendirmenin ardından programda yer alması kararlaştırılan 35 yaş altı 15 kadın, yaratıcı ve teknik yetkinliklerin yanı sıra iletişim becerilerini de geliştirmek üzere kurgulanan eğitimlere katılma hakkı kazanacak.  

Program kapsamında sunulacak destekler

Google ve MediaCat, geleceğe yön verecek endüstrilerde çalışan ya da kariyer hedefine sahip SheMakes adaylarına, ihtiyaç duyacakları teknoloji ve dijital temelli eğitim olanakları sunar. Bu kapsamda önerilen eğitimler aşağıdaki gibidir:

 • E-ticaret Altyapı Desteği ve Dijital Pazarlama Eğitimleri: Ideasoft işbirliğiyle, dijital bir iş modeli oluşturmak için gereken altyapı ve tüm temel bilgiler kazanan SheMakes adayına sağlanır.
 • YouTube İçerik ve Kanal Yönetim Desteği: Videomite işbirliğiyle, YouTube kanal ve içerik yönetimine ilişkin tüm başlangıç adımları kazanan SheMakes adayına sağlanır.
 • Android Developer Programı: Google ve Udacity işbirliğiyle hayata geçirilen online program ile profesyonel bir developer olma yolundaki ilk adımlar kazanan SheMakes adayına sunulur.  
 • Koçluk ve Mentorluk Eğitimleri: SheMakes adayları 6 ay sürecek koçluk ve mentorluk eğitimleriyle kıdemli liderlerle bilgi ve deneyim paylaşımında bulunur. 
 • IamRemarkable Eğitimleri: Toplumsal cinsiyet ve kültür tarafından şekillendirilen “alçakgönüllülük normları”nın bir sonucu olarak kadınların kendi başarılarından rahatlıkla söz edebilmelerini engelleyen algılarla mücadele etmek için Google tarafından hayata geçirilen bir insiyatiftir. 120 dakikalık atölye çalışmalarıyla, SheMakes adayları bireysel ve profesyonel hayatlarında kendi tanıtımlarını yapmanın önemini öğrenecek ve bu yetkinliği geliştirmek için gereken araçlarla tanışacaklar.  
 • MediaCat Eğitimleri: SheMakes adaylarının yaratıcı yönlerini ve iletişim becerilerini geliştirmeyi hedefler. Yaratıcı endüstri liderleri tarafından verilecek ve toplamda iki seminerden oluşan program; kişisel marka inşası, medya yönetimi, yaratıcı liderlik, tasarım odaklı düşünme  ve fikirleri iş stratejilerine dönüştürme başlıklarını içerir.
 • Online Etkinlikler: SheMakes marka elçileriyle Shemakes adaylarını buluşturan üç online etkinlik planlanmaktadır. Bu etkinliklerin kapsam ve içeriği, jüri değerlendirmesinin ardından katılımcılarla paylaşılacaktır.   

 

Nasıl bir süreç izlendi?

Süreç boyunca hem hedef kitle olan genç kadınlara ilham verecek ve projenin marka elçileri olarak hareket edecek 15 başarılı kadın hem de genç #SheMakes adaylarının başvurularını değerlendiren ve projenin sürdürülebilirliği için öne çıkarılması gereken hikâyelerin belirlenmesini sağlayan seçici kurul olmak üzere iki ayrı grupla ilerlendi.

 

Programın takvimi nasıl?

#SheMakes adayları sitede yer alan başvuru formunu doldurarak (varsa hikâyelerini anlattıkları video, link vs. ekleyerek) 10 Kasım – 18 Aralık 2020 tarihlerinde başvurularını iletebilir. Tüm başvurular; #SheMakes için oluşturulan Seçici Kurul tarafından 21-25 Aralık 2020 tarihleri arasında değerlendirilecek. #SheMakes programına seçilecek isimler 4 Ocak 2021 tarihinde açıklanacaktır.

#SheMakes Elçileri

#SheMakes Seçici Kurulu

  Sen de geleceği farklı yaratan kadınlardan biri ol!

  Giriş

  Parolanı mı unuttun?

  Parolanı mı unuttun?

  Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

  Your password reset link appears to be invalid or expired.

  Giriş

  Gizlilik Politikası

  Add to Collection

  No Collections

  Here you'll find all collections you've created before.