MediaCat

Marka Hikâyeleri: Banvit

54 yıllık marka hikâyesi boyunca pek çok ilk uygulamayla sektörde lider konumunu üstlenen Banvit, yeni yatırımlarla büyümeye ve sektöre öncülük etmeye devam ediyor.

Marka Hikâyeleri: Banvit

Banvit, lezzet yolculuğuna 1968 yılında başladı. Türkiye’nin ilk ambalajlı ve temizlenmiş taze tavuk etini tüketicilerine sunan firma olma başarısıyla yola çıktı. Bu 54 yıllık marka hikâyesi boyunca pek çok ilk uygulamayla sektörde lider konumunu üstlenen Banvit, yeni yatırımlarla büyümeye ve sektöre öncülük etmeye devam ediyor.

2017 yılından itibaren faaliyetlerini dünyanın önde gelen gıda şirketlerinden biri olan BRF çatısı altında sürdüren Banvit’in Bandırma, İzmir ve Elazığ’da faaliyet gösteren üç ana üretim kampüsü bulunuyor.

Daha iyiye ulaşmak amacıyla var gücüyle çalışan Banvit, kurulduğu ilk günden beri lezzete, kaliteye, inovasyona, tüketici ve müşterilerine değer veriyor. Bugün binlerce çalışanı, öncü üretim anlayışı ve kalite odaklı yaklaşımıyla yoluna devam eden Banvit, tüketici araştırmalarını ve dünya gıda sektöründeki trendleri yakından takip ediyor. Son iki yıl içerisinde 23 yeni ürünü pazara sunan şirket yeni ürünlerin geliştirilmesi sürecini tüketici araştırmalarını baz alarak yürütüyor; tüketicilerin, pazarın istek ve beklentilerine kulak veriyor.

Banvit, kategorisinde Türkiye’nin en bilinen ve en çok tercih edilen markası*. Bütün ve parça tavuk eti, tavuk döner, nugget, sosis, gibi kategorilerde lider marka**. Ayrıca et ve et ürünleri kategorisinde ülkemizde en fazla haneye erişen, en yüksek miktar ve ciro payına sahip firma***.

Gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde odağına aynı zamanda sürdürülebilirliği de alarak ilerliyor. 5 küresel ana ilkesi ve 22 sürdürülebilirlik taahhüdüyle çevreye ve topluma dokunan projelere hayat veriyor. 2008’de başlattığı Akıllı Çocuk Sofrası projesinin yeni etabında “bilinçli gıda tüketimi ve gıda israfı” konularına odaklanıyor. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızda bu konuda davranış değişikliği sağlamayı hedeflerken, rol modelleri olan ebeveynleri ve öğretmenlerini de bilinçli gıda tüketimi ve gıda israfı konularında bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Banvit 2040’a kadar “Net Sıfır” olmayı hedefliyor. Karbon salınımlarının azaltılmasına yönelik çalışmaların yanı sıra ağaçlandırma projeleriyle de bu hedefe ulaşmayı planlıyor. Bu amaçla 2020 yılında planladığı 20 bin fidanlık Banvit BRF orman projesini Bandırma’da hayata geçirdi. 2022 yılı sonunda diğer iki üretim bölgesi olan Elazığ ve Manisa’da da toplam 20 bin fidanlık yeni bir orman oluşturmak üzere çalışmalarına devam ediyor.

Ayrıca üretim sürecindeki sürdürülebilirlik uygulamalarını ise su tasarruf uygulamaları, sıfır atık, inovasyon, alternatif enerji kaynakları, hayvan refahı, sürdürülebilir ham madde ve eğitim projeleri gibi başlıklar altında topluyor. Su kullanımını azaltmanın yanı sıra kullandığı suyun tamamını arıtıyor ve bu miktarın yüzde 43’ünü içme suyu kalitesinde yeniden kullanıma kazandırıyor.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen “Sıfır Atık” belgelerini de geçtiğimiz yıllarda tamamladı. Ambalaj taahhüdü doğrultusunda kullandığı ambalaj malzemelerinin yüzde 95’i geri dönüştürülebilir nitelikte. Bu oranı 2025’e kadar yüzde 100’e çıkartmak için çalışıyor. Ambalaj taahhüdüyle ürün ambalajlarında revizyonlar yaparak gereksiz plastik kullanımını azalttı ve etiket ebatlarını küçülttü. Karton kasaların önemli bir kısmında geri dönüşümlü malzeme kullanımına geçerek, sürdürülebilirlik açısından önemli kazanımlar sağladı, böylece yılda yaklaşık 800 ağacı yok olmaktan kurtarıyor. Ayrıca hava kirliliğine ve sera gazı salınımına engel olurken, gereksiz elektrik, yakıt ve su kullanımının da önüne geçiyor.

Üretim entegrasyonu sıfır gıda kaybı modeli ile faaliyet gösteriyor. Üretim sürecinde oluşan tüm organik atıkları işleyen ve geri kazanılmasını sağlayan bir tesise de sahip. Burada üretilen hammaddeyi balık yemi ya da evcil hayvan yemi üreten firmalar aracılığıyla değerlendirerek hayvan beslenmesine katkı sağlamış oluyor.

Banvit daha güzel bir gelecek ve yaşanabilir bir dünya için tüm sorumluluklarının bilinciyle tüketicileri, toplum ve dünya için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

* “Ipsos Beyaz Et Kategorisi 2021 Marka Sağlığı Araştırması”na göre Banvit tavuk ürünleri kategorisinde %52’lik oranla en çok tercih edilen markadır.

** “Ipsos 2021 Hane Tüketim Paneli” verileri göre Banvit BRF, eve giren et ve et ürünleri kategorisinde en fazla haneye erişen, en yüksek miktar ve ciro payına sahip olan firmadır.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.