MediaCat

Snapchat’in reklam karnesi: Zayıf

Kullanıcıların yüzde 60’ı platformdaki reklamları “her zaman” ya da “sık sık” atladığını belirtiyor.

Snapchat’in reklam karnesi: Zayıf

Reklamverenleri “pay to play” başta olmak üzere reklam alternatifleri konusunda cesaretlendirmek için çaba sarf eden Snapchat, bu iş için harcadığı emeğin karşılığını alamıyor gibi görünüyor. En azından şimdilik.

Müşteri edinimi firması Fluent’ın, 3.327 Snapchat kullanıcısı ile online olarak yürüttüğü araştırmanın sonuçlarına göre ABD’de yaşayan yetişkin Snapchat kullanıcılarından yüzde 69’u platformdaki reklamları “her zaman” ya da “sık sık” atladığını belirtirken; reklamverenlerin özellikle Snapchat aracılığıyla ulaşmaya çalıştığı 18-24 yaş aralığındaki kullanıcılarda bu oran yüzde 80’e dayanıyor. Fluent CMO’su Jordan Cohen yürütülen araştırmaya ilişkin yaptığı açıklamada “yüzde 69, reklam desteğiyle var olan bir platform için çok yüksek bir oran” ifadelerine yer veriyor.

Snapchat kaynaklı şaşırtıcı veriler reklamla sınırlı değil. Fluent’in raporu, kullanıcıların Snapchat’te haber tüketmek gibi bir alışkanlıkları olmadığını da ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 61’i haber kanallarını, yüzde 50’si spor kanallarını takip etmediğini söylerken; yüzde 57’si ise eğlence kanallarını takip etmediğini belirtiyor.

Jordan Cohen bu oranların tamamen “milenyallerin Snapchat’i kullanma sebepleriyle” açıklanabileceğini belirtiyor. “Sayısız milenyale bu soruyu sordum. Snapchat yalnızca oraya has, kısa ve eğlenceli içerik anlamı taşıyor. Gençler burada arkadaşlarının yanı sıra ünlü isimleri de takip ediyor ancak anaakım haber kaynakları ya da reklamlarla etkileşimde bulunmuyorlar.”

Halihazırda reklamverene lenses, geofilters ve Snap ads adı altında üç reklam alternatifi sunan ancak elinde pazarlama verisi bulundurmadığı için eleştirilen Snapchat, yakın zamanda Oracle ile bir anlaşmaya imza atmış ve reklamlarının mağaza satışlarına olan etkisini ölçümleyeceğini duyurmuştu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.