MediaCat

LinkedIn’in yeniden keşfi

Geçtiğimiz yılın küreselde en hızlı büyüyen markalarından biri olan LinkedIn, algoritma değişiklikleri ve lanse ettiği yeni araçlarla markalar için güvenli bir alan olduğu algısını kuvvetlendirdi. Artık çok takipçili influencer’ların yeni oyun alanı da LinkedIn olabilir.

Statista verilerine göre LinkedIn, 2023’te dünyanın en hızlı büyüyen markaları (marka değeri büyüme oranlarına göre) arasında dördüncü sırada yer alıyor. LinkedIn özelinde influencer marketing çalışmaları yapan Creator Authority’nin paylaştığı verilere göre ise platform geride bıraktığımız yıl genel içerik paylaşımında yüzde 24 artış yaşadı. 139 binden fazla newsletter eklenen, dahası 472 milyondan fazla newsletter aboneliği elde eden LinkedIn’deki ziyaretçilerin yüzde 40’ı ise her hafta bir sayfayla organik biçimde etkileşime giriyor. Dahası bu güçlü rakamların sunduğu yükseliş, platformun kullanıcı ve üretici dostu adımlarıyla da tescilleniyor.

Markalar için güvenli sular

YouGov’un Amerikalıların medya organlarına güvenlerini ölçtüğü Trust in Media 2023 araştırmasına göre, 45 yaş altı grupta yer alanların bazı sosyal medya platformlarına karşı pozitif güven skoruna sahip olduğu görülüyor. Bu platformların başında YouTube (+27) gelirken, LinkedIn (+21) ise ikinci sırada yer alıyor. Ancak LinkedIn’in güven performansı yalnızca kullanıcılar değil markalar ve pazarlama evreni tarafından da fark ediliyor. Creator Authority ajansının kurucusu Brendan Gahan, Ad Age’e yaptığı açıklamada, platformu markalar için “güvenli alan” olarak kodluyor. “X’in kaybı, LinkedIn’in kazancı. Markalar LinkedIn’e istikrar ve daha etkili reklam yapabilmek için çekiliyor. Platform, X’in toksik doğasına ve verimsiz reklamlarına taban tabana zıt bir yerde duruyor” diyor Gahan.

Platformun güven tazeleyen adımlarından biri geçtiğimiz yıl “viral spam içerik algılama” araçlarını geliştirmesiydi.

Kullanıcı dostu vurgusu

LinkedIn’in yükselişinde en fazla dillendirilen ayrıştırıcı özelliklerinden biri algoritmanın kullanıcı lehine geliştirilmesi. Platformun birkaç yıl önce lanse ettiği Creator Mode bu algıda önemli bir yere sahip. Takip özelliği, ilgi alanları ve hashtag ekleme (ki bu şubat ayında hashtag ekleme özelliği geri çekildi), farklı analitik araçlara erişim ve makale/medya içeriklerini önceliklendirme gibi nitelikler taşıyan bu güncellemeye ek olarak, geçtiğimiz yıl yapılan algoritma değişiklikleri içeriklerin daha fazla kişi tarafından görülme şansını artırıyordu. Haziran ayında Entrepreneur’de yayımlanan bir haberde LinkedIn akışındaki iki devrimsel değişiklik şu şekilde duyuruluyordu:

1. LinkedIn’de makale yayımlıyorsanız, artık takipçilerinize ulaşma olasılığı çok daha yüksek.
2. “Bilgi ve tavsiye” paylaşımı yapılan içerikler, platform tarafından önceliklendirilecek.

Influencer marketing’in yeni oyun alanı

Kimse ne LinkedIn’i ne de influencer marketing’i sıfırdan keşfediyor ancak B2B’nin en güçlü platformu olarak görülen LinkedIn, platformda sayıları ve etkileri artan influencer’larıyla B2C için de potansiyel taşıyor artık. Geçtiğimiz eylül ayında Ogilvy tarafından 550 pazarlama yöneticisiyle hazırlanan The Global Rise of B2B Influencer Marketing raporuna göre, B2B markaların yüzde 75’inin influencer marketing’i kullandığı, yüzde 93’ünün ise kullanımını artırmayı hedeflediği görülüyor. Bu ise platformun potansiyelini birkaç kat daha artırıyor.

Gahan’ın söylediklerine göre, küreselde bol takipçili influencer’lar, kampanya işbirliklerine yüzde 10 ile yüzde 25 bandında bir ekstrayla LinkedIn ayağını da eklemeye başladılar. Hatta geçtiğimiz yıl platform işbirliği içeriklerine eklenmek üzere Brand Partnership etiketini hayata geçirmişti.

Fütürist Ufuk Tarhan

Fütürist Ufuk Tarhan

Kurulan bağın özü değer katmak

Takipçilerimin hem güncel iş hayatlarında kullanabilecekleri hem de geleceklerini şekillendirmelerinde yararlı olacak, esinlendirecek, bilgilendirecek ve kopyalayabilecekleri -aynı zamanda da keyif alacakları- “olumlu eğlenceli bilgi dolu-düşündürücü” içerikler oluşturmaya özen gösteriyorum. Görsellerin ve üzerlerindeki mesajların dikkat çekmesine, merak uyandırmasına dikkat ediyorum.

LinkedIn’i diğer sosyal medya platformlarından ayıran en önemli özellik; daha çok iş dünyası profesyonellerinden, girişimcilerden, GIG ekonomisi çalışanlarından ya da iş arayan, kariyerleriyle ilgili gelişim, ilerleme ihtiyacı içindeki bireylerden oluşması. Amacınız saf bir motivasyon ve emekle insanlara değer katmak, düşündürmek ve onları ileriye taşıyacak şekilde faydalı içerikler sunmak olunca, bağ doğal olarak kendiliğinden kuruluyor.

Teknoloji ve Sürdürülebilirlik<br />
İletişimcisi Dr. Sertaç Doğanay

Teknoloji ve Sürdürülebilirlik
İletişimcisi Dr. Sertaç Doğanay

Havalı personalar yaratmakla uğraşmıyorum

Ben LinkedIn’i karşılıklı bir fayda görme kanalı olarak kabul ediyorum. İşim teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilirlik trendleri üzerine konuşma yapmak olduğu için her gün sayısız haber, makale ve rapor okuyorum. Bunlar içerisinde LinkedIn’de beni takip edenlere faydalı olacağını düşündüğüm her şeyi paylaşıyorum. Kaç kişinin beğendiği ve yorum yaptığıyla çok ilgilenmiyorum, önemli olan birilerine ulaşması ve fayda sağlaması. Bunun yanında günde 1,5-2 saatimi de ilgi duyduğum konulardaki içerikleri okumaya ayırıyorum. Gerçekten beğendiğim her şey için “like” butonuna basıyorum ki başkaları da görüp faydalansın. Beni yolda görüp sohbet ettiğinizde nasıl biriysem, LinkedIn’de de aynı kişiyim. Havalı personalar yaratmakla uğraşmıyorum, şeffaf ve samimiyim. Hatam olduğunda özür dilemekten, yanlışım düzeltildiğinde teşekkür etmekten hiç kaçmıyorum. Bu da oradaki büyük toplulukla aramdaki mesafeyi eritiyor ve insanların bana güvenmesini sağlıyor sanırım. Pozisyonu ve görevinden bağımsız, bana LinkedIn’den ulaşan kişilerin tüm özel mesajlarına ve paylaştıklarıma gelen yorumlara mutlaka cevap veriyorum. Kimi zamanlar bir hafta sonumu bu mesajları okumaya ve cevap vermeye ayırdığım oluyor. Ben birisine mesaj attığımda ve o kişi bana cevap vermediğinde kendimi çok kötü hissediyorum, o yüzden kimseye bu sevimsiz hissi yaşatmamak istiyorum.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.