THY 2014’te de İsrail’in en popüler yabancı hava yolu şirketi oldu

Marka, 2014'de İsrail'deki iş hacmini 2013'e oranla yüzde 19 artırdı.

09.01.2015 - 13:33 | Ali Kuru

THY 2014'te de İsrail'in en popüler yabancı hava yolu şirketi oldu

İsrail Havameydanları Otoritesi’nin (Israel Airports Authority; IAA) raporuna göre Türk Hava Yolları (THY), 2014’te de ülkenin favori yabancı havayolu şirketi olmaya devam etti. Türkiye-İsrail ilişkilerinde uzun süredir yaşanan çalkantılara rağmen son yıllarda İsrail’deki varlığını sürekli güçlendirmeyi başaran THY, 2013’te IAA denetiminde faaliyet gösteren Ben-Gurion Uluslararası Havalimanı’ndan toplam 582.800 yolcunun giriş ve çıkışından sorumlu olmuştu. 2014’te bu sayıyı 690 bine çıkarmayı başaran marka, yılı yüzde 19 büyüme ile kapattı. 2013’de elde edilen oranın da 2012’ye oranla yüzde 60 büyümeye karşılık geldiğinin altını çizen Haaretz’in haberinde, ülkede faaliyet gösteren tüm yabancı havayolu şirketleri arasında en popüler olanının THY olduğu vurgulanıyor.

Haaretz’in haberine göre THY ayrıca, ülkede faaliyet gösteren tüm havayolları sıralamasında da İsrail’in bayrak taşıyıcı havayolu El Al‘in ardından ikinci sırada yer alıyor. 2014’te taşıdığı 4,6 milyon yolcu ile İsrail’in tartışmasız lideri olan El Al’in, 510 bin yolcu ile üçüncü sırada yer alan en yakın yerel rakibi Arkia Israel’e büyük fark attığı dikkat çekiyor.

THY 2014'te de İsrail'in en popüler yabancı hava yolu şirketi oldu

Türkiye ve İsrail arasındaki uluslararası gerilim nedeniyle bir dönem İsraillilerin favori tatil bölgeleri arasında yer alan Türkiye’ye seyahatlerde düşüş yaşandığını söyleyen Haaretz, yine de ülkemizin İsrailli turistlerin en çok ziyaret ettikleri ikinci lokasyon olduğunu söylüyor. Habere göre ilk İsraillilerin en çok ziyaret ettikleri ilk üç ülke ABD, Türkiye ve Almanya şeklinde sıralanıyor. Havalimanı özelinde ise; Ben-Gurion Uluslararası Havalimanı’ndan çıkış yapan yolcu istatistiklerine göre, ilk sırada 800 bin yolcu çıkışı Paris Charles de Gaulle Havalimanı yer alıyor. New York Kennedy Havalimanı 680 bin yolcuyla ikinci, İstanbul Atatürk Havalimanı ise 620 bin yolcuyla üçüncü sırada. Haaretz, Türkiye için açıklanan rakamın 2013’e oranla yüzde 9,8 büyümeye karşılık geldiğini vurguluyor.

Kaynak: Haaretz

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.