Avrupa futbol pazarı krize rağmen büyüdü

Avrupa liglerindeki futbol kulüplerinin finansal verileri incelenerek hazırlanan rapora göre...

04.06.2009 - 13:26 | MediaCat

Deloitte’un Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması yayınlandı. Avrupa liglerindeki futbol kulüplerinin finansal verileri incelenerek hazırlanan rapora göre geçen sezonda olduğu gibi 2007/2008 sezonunda da en yüksek kazancı 2,4 milyar Euro ile İngiltere Premier Ligi kulüpleri elde etti. Avrupa futbol pazarının toplam büyüklüğü 1 milyar Euro artışla, 14,6 milyar Euro düzeyine çıktı.

Bu artış, büyük oranda Avrupa’nın beş büyük liginin gelirlerindeki 700 milyon Euro’luk artış ve UEFA Euro 2008 karşılaşmalarından elde edilen gelire bağlı olarak gerçekleşti. Beş büyük Avrupa liginin toplam cirosu 7,7 milyar Euro’yu buldu. Avrupa’nın ilk beş büyük ligini İngiltere’nin Premier, Fransa’nın Lig 1, Almanya’nın Bundesliga, İspanya’nın La Liga ve İtalya’nın Serie A ligleri oluşturuyor.

Avrupa’da futbol kulüplerinin gelirleri artıyor

Deloitte Türkiye Spor Endüstri Lideri Burç Seven futbol endüstrisinde yaşanan son gelişmeler hakkında şunları söyledi:

“Avrupa’da yayın kuruluşlarının ve halkın spora olan ilgisiyle futbol kulüplerinin gelirlerinde bariz artışlar görüyoruz. Küresel kriz koşullarına rağmen profesyonel yönetimler ve medyanın yakın ilgisiyle bu trendin devam edeceği kanısındayız. Profesyonel yönetim anlayışı yaygınlaştıkça futbol endüstrisi etrafındaki katma değer zincirinin de kademeli olarak arttığına şahit oluyoruz. Türkiye’deki kulüplerimiz de aynı yoldan giderek bu trendden yararlanabilirler”.

Gelir artışında İngilizler ve İtalyanlar önde

Futbol gelirlerinde dünya lideri olan İngiliz Premier Ligi, son televizyon anlaşmalarıyla geçen yıl en yüksek geliri elde eden lig oldu. İngiliz Premier Ligi, 2007/2008 sezonunda 2,4 milyar Euro gelir elde ederek Sterlin bazında %26 gelir artışı sağladı.

İtalya Serie A ligi gelirini en hızlı artıran Avrupa ligi konumunda bulunuyor. Geçen sezonda Serie A takımları gelirlerini 357 milyon Euro (% 34) artırıp sezonu 1,4 milyar Euro ciro ile kapadılar. Bu artışın yaklaşık üçte ikisi lige geri dönen Juventus’tan, 120 milyon Euro’luk kısmı ise diğer kulüplerin yeni televizyon anlaşmalarından kaynaklandı.

2007/2008 sezonunda İspanya La Liga’da yer alan futbol kulüpleri, 112 milyon (% 8) Euro’luk bir gelir artışı elde ederken, toplam ciroları 1,4 milyar Euro oldu. Bu artışa en büyük katkıyı 2007/2008 sezonunda en yüksek geliri elde eden Real Madrid ile üçüncü en yüksek gelir elde eden kulüp olan Barcelona yaptı. Almanya’nın Bundesliga’sı ise 59 milyon Euro ile %4 gibi bir gelir artışı elde etti.

Transfer ücretleri de arttı

Avrupa’nın önde gelen beş büyük liginde futbolcu ücretleri de önemli oranda arttı. Beş büyük ligin takımlarının futbolcu ücretleri 588 milyon Euro (% 14) artarak toplam 4,8 milyar Euro’ya ulaştı.

Beş büyük ligin içinde yer alan İtalya Serie A’da futbolcuların ücretleri ise 250 milyon Euro (% 35) artarak 972 milyon Euro’ya ulaştı. Büyükler içinde en düşük gelir artışına sahip olan Fransız Ligue 1’in futbolcu ücretleri 84 milyon Euro arttı.

Almanya’nın Bundesliga’sında ise ücret artışı ortalama %17 ile sınırlı kaldı. Bundesliga’nın ücret maliyetleri 725 milyon Euro olarak gerçekleşti.

İspanyol La Liga’daki gelir artışının % 47’si Real Madrid ve Barcelona’dan geldi. Bu ligde, futbolcu ücretleri de %8 oranında artarak 900 milyon Euro’ya ulaştı.

Deloitte Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması’na katkıda bulunan uzmanlar, ekonomideki gerileme nedeniyle futbol gelirlerinin bir miktar yavaşlayarak da olsa 2008/2009 sezonunda da artmaya devam etmesini bekliyorlar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.