MediaCat

Refakatçi annelerin rahatı için

McDonald’s’tan Güney Kore’de hasta çocuklarına bakan annelerin koşullarına dikkat çeken çalışma.

Güney Kore’de bir çocuk hastaneye yatırıldığında, taburcu olana kadar ebeveynin de çocukla birlikte hastanede yatması yasal bir zorunluluk. Ebeveynlerin bunu reddetmesi halinde çocuğun tedavisi yapılmıyor. Refakatçi anneler çocuklarının yanında ufacık yataklarda, rahatsız koşullarda yatmak zorunda kalıyor ve bu durum günlerce, aylarca hatta yıllarca devam ediyor. Toplumun bu refakat kültürünü kanıksaması, annelerin zor koşullarının göz ardı edilmesine neden oluyor.

Hasta çocuklara ve ailelerine destek olmak için faaliyet gösteren Ronald McDonald House Charities’in (RMHC) Seul’de açacağı bakım evine duyulan ihtiyacı vurgulamak ve refakatçi annelerin yaşam koşullarına dikkat çekmek isteyen McDonald’s, Leo Burnett işbirliğiyle Mom’s Bed adlı farkındalık çalışmasını hayata geçirdi. Başkentin çeşitli yerlerinde bir gecede gerçekleştirilen enstalasyonlarla, ufak bankların annelerin yatmak zorunda kaldığı hastane yataklarından pek de farklı olmadığı anlatıldı. McDonald’s restoranlarının önünden sokaklara, alışveriş merkezlerine yayılarak refakatçi yataklarıyla evrensel yatak ölçülerini karşılaştıran enstalasyonların her birine gerçek bir annenin adı yazıldı, karekodlarla gerçek öyküler aktarılarak bağış çağrısı yapıldı.

https://youtu.be/820TKMeuqbM

Şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden Goyang Starfield’daki geniş çaplı enstalasyonun ardından influencer’ların da katkısıyla bağışlar artırıldı. Böylelikle Seul Çocuk Hastanesi’nin hemen yanında konumlanacak olan şehrin ilk RMHC bakımevi için onay alındı.

McDonald’s Güney Kore CMO’su Haeyeon Lee, Seul’de RMHC evlerine duyulan ihtiyaç konusunda farkındalık yaratmak istediklerini söylerken Publicis Groupe Kore CCO’su SooHee Yang ise, “Bu kadar çok ebeveynin sıkıntı yaşadığını öğrenmek içimizi burkan bir deneyimdi. Kampanya neticesinde daha fazla ebeveynin biraz daha rahat uyuyabilmesini, zorluklarla başa çıkmaya hazır olmasını umuyoruz” yorumunda bulunuyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.