MediaCat

Deprem tahmini için kullanılan akıllı tasmalar

Akıllı tasmalarıyla aynı bölgedeki köpeklerin stres seviyesini takip eden PetPace, verileri deprem uyarısı için kullanmayı amaçlıyor.

Mevcut teknolojiler depremlerin önceden tahmin edilmesi için yeterli değil ancak bilimsel araştırmalar, hayvanların deprem öncesi faaliyetlere tepki olarak endişe ve benzeri davranışlar sergileyebildiklerini gösteriyor. Öyleyse belirli bir bölgedeki köpeklerin sağlık verilerinin eşzamanlı analizi, olası bir depremin algılanmasına yardımcı olabilir mi?

Geliştirdiği akıllı tasmalarıyla köpeklerin sağlık verilerinin takibini sağlayan PetPace, L&C ve Serviceplan Group işbirliğiyle hayata geçirdiği Animal Alerts kampanyasında sismik aktiviteleri tespit edebilmek için akıllı tasmalardan faydalanmak istiyor. Test süreci sismik hareketlilik seviyesi yüksek bir bölge olan Peru’da başlatılan projede başkent Lima’da köpeklerin tepkileri akıllı tasmalarla izleniyor.

Akıllı tasmalar köpeklerin nabız, vücut sıcaklığı, solunum, fiziksel aktivite gibi sağlık verilerini topluyor, veriler gerçek zamanlı olarak PetPace bulutuna gönderiliyor ve PetPace bilim insanlarınca geliştirilen yapay zekâ algoritmaları köpeklerin stres seviyesini belirliyor. Şehirde çok sayıda köpeğin stres seviyesinde anormal bir durumun oluşması, bir depremin meydana gelebileceği şeklinde yorumlanabiliyor. Dijital billboard’lar, internet, mobil ve radyo aracılığıyla coğrafi hedefli uyarılar paylaşılırken, perakende promosyonlarıyla evcil hayvan sahipleri programa gönüllü katılıma davet ediliyor.

Birçok sistematik çalışmada hayvanların deprem öncesi genellikle farklı davrandıklarının görüldüğünü ifade eden Londra South Bank Üniversitesi’nden Davranışsal Ekolog Dr. Rachel Grant, projenin, tekrarlanabilir fizyolojik veriler toplanmasına ilk kez gerçek zamanlı olarak olanak tanıdığını, bunun da kısa vadeli deprem riski tahminine yardımcı olabileceğini söylüyor.

L&C Kurucu Ortağı Gian Carlo Lanfranco, Şubat ayından bu yana test edilen projede şu ana kadar 100’den fazla katılım olduğunu, erken aşamada olsa bile projenin Lima’daki sismik aktiviteyi tespit edebildiğini belirtiyor.

Şehrin altyapısının sismik faaliyetler karşısında savunmasız olduğuna dikkat çeken afet risk yönetimi uzmanı Carlos G. Brown da projeyle zamanında alınacak uyarının sayısız hayatın kurtarılmasına yardımcı olabileceğini ifade ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.