Okuduğunuz kitabın yazarıyla hiç gerçekten empati kurdunuz mu?

Polonya'dan yalnızca soğuk havada okunabilen bir kitap.

16.05.2017 - 11:44 | Arzu Nilay Kocasu

Okuduğunuz kitabın yazarıyla hiç gerçekten empati kurdunuz mu?

2017 kışında sıcaklığın eksi 30 dereceye ulaştığı Polonya’da donarak ölen 116 kişinin 110’u gidecek sıcak bir evi olmayan evsizlerdi.

İnsani koşullarda yaşayacak maddi imkandan yoksun olanlara yardım etmek amacıyla kurulan sivil toplum kuruluşu Kapucynska Foundation, çoğu zaman toplumun daha şanslı olan diğer kesimi tarafından “görülmeyen” evsizlerin soğuk havayla imtihanlarını görünür kılmak amacıyla Invisible adında bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdi.

Polonya sokaklarında yaşam savaşı veren üç evsiz yazarla işbirliği yapan kuruluş, yazarların eserlerinden bir kitap derledi. Ancak bu kitap, soğuk kış gecelerinde sıcak battaniyelerin altında okunan çoğu kitabın aksine, düşük sıcaklıkta görünür olan özel bir mürekkeple yazılmış olması sebebiyle yalnızca soğuk havada, dışarıda okunabiliyordu.

Okurların ellerindeki kitabı onun yazıldığı yerde, onu yazan insanların yaşamaya mahkum oldukları koşullar altında okumalarını mecbur kılan proje sayesinde Institute of Media Monitoring verilerine göre Kapucynska Foundation evsizler için yaklaşık 440 bin euro tutarında bağış toplamayı başardı. Proje, yine Institute of Media Monitoring verilerine göre, yaklaşık 12 milyon kişiye ulaşmayı başardı.

KÜNYE

  • Reklam Ajansı: Walk, Varşova, Polonya
  • Kreatif Direktör: Mariusz Pitura
  • Tasarımcı: David Racchi
  • Art Direktörler: Katarzyna Mardeusz-Karpinska, Karolina Niedzielska
  • Reklam Yazarları: Mariusz Pitura, Mateusz Gruca
Kaynak: Adeevee

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.