McDonald’s’tan tepki çeken reklam filmi

Birleşik Krallık'tan bir "kaş yapayım derken göz çıkarma" hikâyesi.

16.05.2017 - 11:16 | Sencer Uçar

McDonald's'tan tepki çeken reklam filmi

McDonald’s’ın Birleşik Krallık’ta yayınlanan son reklam filminde, ölen babası hakkında annesine sorular yönelterek babasıyla ortak yönlerini keşfetmeye çalışan bir çocuğun, babasıyla ortak noktasını McDonald’s’ta, aynı hamburgerde keşfetmesi işleniyordu.

Kısaca özetlemek gerekirse; ölen babasının eşyalarını inceleyen genç çocuk, annesinin yanına giderek babasını anlatmasını istiyor. Annesiyle birlikte kısa bir yürüyüşe çıkıyor ve annesinin ağzından babasına dair duyduğu özellikleri kendisiyle karşılaştırmaya başlıyor. Her küçük çocuk gibi bir anlamda babası olmaya özenen çocuk, ortak hiçbir nokta bulamıyor. Aranan ama bir türlü bulunamayan ortak nokta ise yolculuğun McDonald’s durağında beliriyor. Çocuk, babasının da kendisiyle aynı hamburgeri sevdiğini öğreniyor.

McDonald’s tarafından hikâyenin kalpleri ısıtması hedefleniyordu. Fakat işler planlandığı gibi gitmedi: Hem yas topluluklarından gelen eleştiriler hem de sosyal medyada yayılan tepkiler üzerine McDonald’s geri adım atmak zorunda kaldı.


McDonald’s’ın müşterilerin iyi zamanlarında da kötü zamanlarında da günlük hayatlarında oynadığı rolün vurgulanması hedefiyle cuma günü yayına alınan reklam filminin yedi hafta boyunca yayında kalması bekleniyordu. Fakat Birleşik Krallık yas topluluklarından gelen tepkiler, bu sürede değişiklik yapılmasına yol açabilir. Zira reklam filminde işlenen hikâyenin, ebeveyn kaybı yaşayan çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinin altı çiziliyor.

BBC’de yer alan habere göre, Leo Burnett Londra imzalı reklam filminden ötürü McDonald’s Birleşik Krallık özür dilemek zorunda kaldı.

KÜNYE

  • Reklamveren: McDonald's
  • Reklam Ajansı: Leo Burnett
Kaynak: Mashable, BBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.