MediaCat

Türkiye’de tabletler cep telefonlarını sollayacak

Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının internete bağlanmak için en sık tercih ettiği noktalarının %91’ini iş ve kişisel bilgisayarlar oluşturuyor. Cep telefonları ise %7 ile üçüncü sırada yerini alırken, tablet bilgisayarlar ancak %1’de kalıyor.

Türkiye’de tabletler cep telefonlarını sollayacak

Global Web Index* Türkiye Araştırması’na göre Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının** %80’i internete en çok bağlandıkları nokta olarak kişisel masaüstü ve laptop bilgisayarlarını gösteriyor. Ancak akıllı telefon ve tablet kullanımlarındaki artış hızına bakılırsa, 1 yıl sonra internet kullanımının büyük bir çoğunluğu mobil cihazlardan gerçekleştirilecek. Peki Türk internet kullanıcıları bundan bir yıl sonra hangi cihazları daha çok kullanacağını öngürüyor?

Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının internete bağlanmak için en sık tercih ettiği noktalarının %91’ini iş ve kişisel bilgisayarlar oluşturuyor. Cep telefonları ise %7 ile üçüncü sırada yerini alırken, tablet bilgisayarlar ancak %1’de kalıyor.

İnternete bağlanılan cihazlar konusundaki beklentiler sorulduğunda ise aktif internet kullanıcılarının %27’si gelecek bir yıl içerisinde en sık tercih edecekleri cihazlarının tabletler olacağını düşünüyor. Kişisel bilgisayarlar  %80’lerden %35’lere gerileyecek, cep telefonları ise akıllı telefon kullanımlarındaki artışla da bağlantılı olarak %20’lere çıkacak. Mobil cihazlara (cep telefonu, tablet ve e-booklar) toplu olarak bakıldığında ise gelecek bir yıl içinde internet bağlanmak için en sık tercih edecekleri noktaların %49’luk bir kısmını oluşturacağı gözüküyor.

Mobil cihazların gelecek günlerde hayatımızda daha fazla yer edineceği açıkken, pazarlamacıların da tüketicilerine ulaşmak için mobil kampanyalara ayıracakları bütçeleri artırmaları gerekiyor.

* Global Web Index: Türkiye’nin de dahil olduğu, 36 ülkede 130.000′i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, “her gün bağlanan” internet kullanıcısını temsil etmektedir. Araştırmada, her gün internete bağlanan 16-64 yaş arası 1.501 kullanıcıya online anket yöntemi uygulanmakta ve 8 ana başlıkta yaklaşık 150 soru sorulmaktadır. Böylece, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının, online davranışları, tercihleri, ilgi alanları, motivasyon ve bariyerleri, sosyal medya davranışları, etkileme gücü ve fikir beyan etme sıklığı, biçimi ve platformları, markalardan beklentileri, online içerikle ilişkisileri, mobil&tablet kullanımları, vs. detaylı olarak incelenebilmektedir.

** Global Web Index Araştırması’na göre aktif internet kullanıcısı, internete her gün bağlanan kullanıcı olarak tanımlanmaktadır.
 
Global Web Index Araştırması hakkında detaylı bilgi için SMG Türkiye Knowledge Ekibi’nden Ahmet Baş’a mail (ahmet.bas@smgturkey.com.tr) atabilir veya telefonla (+90 212 315 9999) ulaşabilirsiniz.
 
(Kaynak: SMG Connected http://bit.ly/zGvbzn)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.