Dijital video reklamları revaçta

IAB Avrupa Dijital Video Reklamcılığı Araştırması'nı yayınladı.

23.11.2016 - 08:20 | MediaCat

Dijital video reklamları revaçta

IAB Avrupa 31 pazardan 650 reklamveren, ajans ve yayıncının katılımıyla gerçekleştirdiği Dijital Video Reklamcılığı Araştırması’nın sonuçlarını yayınladı.

Araştırma hakkında konuşan AOL Platformları Direktörü Alvaro Bolivar “Duyma, görme ve hissetme duyuları reklamın geleceği. Mobil cihazlarda Y Kuşağı için en çok tercih edilen format olan video gösterimlerinde yılda yüzde 21 oranında artış gözleniyor” açıklamasında bulunurken MediaCom EMEA Bölgesi Programatik ve Lead Küresel Müşteri İlişkileri Genel Müdürü Oliver Gertz şu sözleri söyledi:

“Dijital kanallarda video tüketimi arttıkça video reklamları da artıyor. Dijital videolar, ilham verici ve bilgilendirici içeriklerin etkili hedeflemeyle birleşmesiyle marka değerlerini yükseltebilir. Entegre ekran kullanımları da televizyondan mobil videoya kadar erişimi artırmada önemli rol oynuyor.”

Dijital video ve pazarlama yöntemlerinin sektör tarafından ne ölçüde benimsendiğini inceleyen ve reklamveren, medya ajansları ve yayıncıların yüzde 90’ının reklam stratejisinde dijital video reklamlarına yer verdiğini ortaya koyan raporda öne çıkan veriler şöyle:

  • Dijital video, markalaşma açısından en önemli formatlardan biri olarak kabul ediliyor. Markalar, entegre ekran planlamaları ile televizyon kampanyalarının erişimini artırmayı ve bu sayede farklı kanallardaki hedef kitlelere ulaşmayı hedefliyor. Araştırma aynı zamanda farklı kanal ve ekranlarla uyumlu ve mecraya özel video içeriği üretiminin önemine dikkat çekiyor.
  • Mobil video yatırımları masaüstü video yatırımlarına yaklaşıyor. Instream ve pre-roll reklamlar dijital video reklamcılığında yaygın olarak kullanılıyor. Almanya, Hollanda ve İngiltere gibi dijital reklam pazarının geliştiği ülkelerde ise out-stream video formatları da öne çıkıyor.
  • Dijital videoda talep arzı aşıyor. Çoğu yayıncının yatırımlarına rağmen dijital video reklam envanterinin küçük ama değerli bir bölümünü oluşturuyor. Yayıncılar, dijital reklamların büyük bir bölümünü oluşturan ve belirli bir süre geçmeden atlanamayan reklamların değerlendirilmesi gereken konuların başında geldiğini, reklam engelleme programları (ad block) bağlamında dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.
  • Dijital video reklamcılığının geleceğinin oldukça parlak olduğu görülüyor. Dijital video reklamlarını kullanan markalar ve medya ajanslarının yüzde 90’ı önümüzdeki sene bu alandaki yatırımlarının artacağı sinyalini veriyor. Yayıncıların da gelecek için beklentileri olumlu; yüzde 90’ı yeni yılda dijital video reklam artacağını öngörüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.