Shell global medya ve reklam ajansı konkurunda

Marka globalde yeni medya ve reklam ajansı arayışında.

24.01.2018 - 17:16 | Gönül Hadımlı

Shell global medya ve reklam ajansı konkurunda

Global akaryakıt devi Shell, WPP bünyesindeki JWT ve MediaCom ile uzun yıllar boyu sürdürdüğü işbirliğinin ardından reklam ajansı ve medya ajansı için konkur açıyor. Ad Age’in bildirdiğine göre global hesabın değeri 200 milyon doların üzerinde.

Rekabetin içerisinde yer almayı planlayan JWT, 20 yılın üzerinde Shell’in reklam ajansı olarak faaliyet gösteriyordu. JWT sözcüsü konkurla ilgili görüşlerini belirttiği e-mail’de; “J. Walter Thompson / WPP olarak geçtiğimiz 20 yılda Shell için yarattığımız yenilikçi ve ödül kazanan işlerimizle gurur duyuyoruz. Bu konkuru ilişkilerimizi geliştirmek için bir fırsat olarak görüyoruz ve katılmak için sabırsızlanıyoruz” açıklamasında bulundu.

2005 senesinde WPP, Shell’in global perakende, kurumsal reklamcılık ve işe alım reklamcılığı olmak üzere üç grubunda da medya planlama ve satın alma işlerini yönetmek adına “Shell Medya Ekibi”ni kurmuştu. MediaCom ve Maxus’un yöneticilerinden toplanan ekip, MediaCom’un İngiltere ofisi tarafından yönetiliyordu.

Ekim ayında ABD’deki en büyük müşterilerinden biri olan AB InBev’i kaybeden MediaCom için bu sene zorlu geçiyor. Her ne kadar hâlâ bazı pazarlarda AB InBev MediaCom ile olan işbirliğini sürdürse de,  farklı medya görevleri için MediaCom, Starcom ve OMD ile çalışan Mars Inc’in geçtiğimiz hafta artık üçlü ajans yapısını değiştirerek tek bir global medya partneri ile çalışacağını söylemesiyle konkur başlatması da MediaCom için endişeleri beraberinde getiriyor.

Kurumsal adıyla Royal Dutch Shell, 2017 dördüncü çeyrek gelirlerini 2 Şubat tarihinde açıklayacak. 2016’nın aynı döneminde, net gelirini neredeyse yüzde 50 artırarak 2.7 milyar dolardan 4.1 milyar dolara ulaşan marka geçtiğimiz sene analistlerin beklentilerinin üzerine çıkmıştı.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.