P&G medya ajanslarını içeri almaya devam ediyor

Dünyanın en büyük reklamvereni, ajanslarla olan ilişkisini gözden geçirip yenilemekte kararlı.

24.01.2018 - 11:48 | MediaCat

P&G YouTube boykotunu sonlandırdı

Procter&Gamble’ın 2017’de aldığı kararların bazıları pazarlama dünyasının gündemini belirlemişti. Dijital reklam yatırımlarında önemli kesintilere giden FMCG devi, birlikte çalıştığı ajansların sayısını da yüzde 60 oranında azaltmıştı. Tüm dünyada 6 bin ajansla çalışan ve geçen sene alınan kararla bu sayıyı 2 bin 500’e çekerek, ajans ve prodüksiyon maliyetlerinden 750 milyon dolar tasarruf ettiğini duyuran şirket, geçtiğimiz yıl çıktığı bu yolda ilerlemeye kararlı görünüyor. Ajans sayısını bu yıl da yüzde 50 oranında azaltma hedefi olduğunu açıklayan P&G, bu sayede 400 milyon dolar daha tasarruf yapacağını öngörüyor.

CFO Jon Mueller’ın açıklamalarına bakılırsa, kesintinin büyük oranda medya ajanslarından yapılacağı anlaşılıyor. “Yaratıcı yetenek için ödeme yapmaya hazırız” diyen Mueller, “Yetenek ve prodüksiyonu daha açık kaynaklı şekilde kullanılabilir hale getirmeye çalışacağız. Medya planlama konusunda ise otomasyona ağırlık vererek buradaki faaliyetleri daha fazla in-house çözmeyi planlıyoruz” diyor.

Mueller’a göre yine geçen yıl Marc Pritchard’ın tüm dijital oyunculara yaptığı çağrıyla başlayan “medyada daha şeffaf dönem” de şimdiye kadar olumlu sonuçlar vermiş. P&G’nin dijitaldeki efektifliğini artırmanın yollarını aramaya devam ettiklerini söyleyen Mueller, “Şeffaflık arttıkça şunu çok daha net olarak görüyoruz ki; görülmeyen reklamları devre dışı bırakarak, reklamları botlara göstermenin önüne geçerek ve reklamlarımızın uygunsuz içeriklerle yan yana gelmelerinin önüne geçerek çok daha fazla israfın önüne geçebilecek durumdayız.”

2017’de dijital reklam harcamalarında 140 milyon dolar kesintiye gittiğini açıklayan P&G, bunun satışları üzerinde olumsuz bir tesiri olmadığını raporlamıştı.

 

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.