MediaCat

Dünyanın en büyük konkuru sonuçlandı

Samsung, dev reklam bütçesini kimlere teslim edeceğine karar verdi.

Dünyanın en büyük konkuru sonuçlandı

Samsung, küresel reklam ve pazarlama iletişimi faaliyetlerine yönelik ajans işbirliklerini gözden geçirmek üzere Nisan ayında başlattığı değerlendirme sürecini tamamladı. Güney Koreli teknoloji devi, Publicis Groupe bünyesindeki Leo Burnett ve Starcom MediaVest ile çalışmaya devam edecek. Samsung bunların yanı sıra iki ajanstan daha, Amerikalı bağımsız ajans Wieden+Kennedy ve yine Publicis bünyesindeki BBH‘den de hizmet alacak.

Advertising Age’in haberine göre geçtiğimiz yıl dünya çapında 3,83 milyar dolarlık reklam harcaması yapan Samsung bu yılki değerlendirme süreci kapsamında dört farklı konkur açtı: Büyük network ajanslarının katıldığı bir kreatif konkur, butik ajansların katıldığı bir kreatif konkur, medya konkuru ve dijital konkur. Network ajanslarının katıldığı konkurda Leo Burnett’in yanı sıra WPP bünyesindeki Grey yer aldı. Butik ajansların katıldığı konkurda Samsung’un ABD’deki kreatif işlerini yürüten, MDC bünyesindeki 72andSunny‘nin yanı sıra Wieden+Kennedy, BBH ve Cheil yer aldı. Teknoloji devi, medya ve dijital konkurları için de Interpublic grubundan teklif aldı. WPP bünyesindeki GroupM ajanslarının temsilcilerinden oluşan bir ekip de medya konkurunun katılımcıları arasındaydı.

Ad Age’in eline ulaşan teklif talebine göre değerlendirme sürecinin üç yıllık sözleşmelerle sonuçlanması gerekiyor. Aynı zamanda Samsung’un Nisan ve Mayıs aylarında ajanslara yolladığı belgelerde küresel konkurların yanı sıra sekiz farklı pazarda bölgesel konkurların da açılacağı belirtiliyor fakat bunların küresel görevlendirmeler ile nasıl bir ilişkisi olacağı belli değil.

Kaynak: Advertising Age

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.