MediaCat

Unilever küresel medya konkurunda

Şirket, 2016-2019 dönemi için ajans değerlendirme sürecini başlattı.

Unilever küresel medya konkurunda

Unilever, periyodik olarak gerçekleştirdiği küresel medya ajansı değerlendirmesine başladığını duyurdu.

P&G‘den sonra dünyanın en büyük reklamvereni olan FMCG devi, küresel medya planlamasını 3 yılda bir gözden geçiriyor. Unilever bundan önce 2012 yılında ajanslardan sunum ve teklif almıştı; hâlihazırdaki sözleşmeler 2015 sonuna kadar sürecek. Şu anda küresel medya ve iletişim planlamasını Omnicom bünyesindeki PHD üstlenmiş durumda. WPP bünyesindeki Mindshare Kuzey Amerika’daki satın almaların dışında Afrika ve Avrupa’daki bazı pazarlardan da sorumlu. Interpublic grubundaki Initiative de Latin Amerika, Rusya ve Avrupa’daki bazı pazarlardaki satın almaların yanı sıra Unilever’in bazı ev bakım ürünlerinin küresel medya planlamasından sorumlu. Şirketin Türkiye’deki medya planlama ve satın alma faaliyetlerini ise Mindshare yürütüyor.

Unilever öncelikli olarak hâlihazırda çalıştığı ajanslardan sunum alacak, eğer memnun kalmazsa konkur açacak. Şirketin devasa reklam bütçesi 2013 yılında 7,9 milyar dolar seviyesindeydi. Advertising Age’in yayınladığı bir habere göre şirket 2012-2013 yılları arasında reklam bütçesini satışların yüzde 14,8’i seviyesinde tuttu fakat bunun içerisindeki ajans ve prodüksiyon maliyetlerini yüzde 24 azalttı.

Kaynak: MediaPost & Ad Age, Fotoğraf: peter_d@flickr (giriş) ve hanselpedia@flickr (sosyal medya)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.