MediaCat

Coca-Cola’nın global konkuru sonuçlandı

The Coca-Cola Company global pazarlama ağı iş ortağını seçti.

Coca-Cola’nın global konkuru sonuçlandı

The Coca-Cola Company’nin yılın ilk çeyreğinde başlayan global medya ve yaratıcı ajans arayışı sonlandı. 200’ü aşkın ülkede yaklaşık 400 markası bulunan şirketin açtığı konkurdan galibiyetle ayrılan taraf WPP oldu.

Konkur sürecinde IPG, Publicis Groupe ve Dentsu gibi rakiplerini geride bırakarak The Coca-Cola Company’nin “global pazarlama ağı iş ortağı” olan WPP, şirkete yeni oluşturacağı OpenX adlı birimle hizmet verecek. WPP, şirketin 200’ü aşkın pazardaki tüm markalarının büyümesine yönelik uzun soluklu yeni pazarlama modelinin uygulanmasında kilit rol oynayacak. Coca-Cola’nın yeni entegre ajans modeli, şirketin kârlı büyümesinin temel itici güçleri olarak pazarlama ve inovasyonun dönüştürülmesi ve modernleştirilmesine yönelik agresif stratejisinin bir parçası olacak.

Coca-Cola ayrıca tüm verileri ve üretimini holding şirketi bünyesinde merkezileştirecek. Coca-Cola için çalışması beklenen ajanslar arasında Ogilvy, Wunderman Thompson ve MediaCom’un da yer alması bekleniyor.

Konkura dair açıklamasında tüketicilerin mesajı ortamdan ayırmadan, bütünsel bir deneyime yanıt verdiğini söyleyen The Coca-Cola Company Global CMO’su Manolo Arroyo, bu nedenle tüketiciyi gerçek anlamda merkezde konumlandıran ve silosuz çalışacak bir ajans modeli tasarladıklarını ifade etti ve ekledi: “Bu model, medya ve verilerle güçlendirilmiş deneyimler içinde büyük, cesur fikirlerin ve yaratıcılığın gücünün kusursuz entegrasyonuyla ilgili. Tüketicilerden öğrenmek, veri açısından zengin içgörülere ulaşmamızı ve optimize edilmiş gerçek zamanlı, geniş ölçekte uçtan uca deneyimler oluşturmamızı sağlayacak.”

Şirketin yeni ajans modelinde tüm portföyde uçtan uca yaratıcılık, medya, veri ve pazarlama teknolojilerinin yönetimini üslenecek bir global pazarlama ağı iş ortağının yanı sıra üç unsur daha yer alıyor. Buna göre, belirli pazarlarda tamamlayıcı medya iş ortağı olarak Dentsu ile çalışılacak. Şirket, en iyi yaratıcı zihinlere erişebilmek adına, konkurda yarışan diğer network’lerden ajansların da yer alacağı kimi ajanslar ile çalışacak. Son olarak, tüm pazarlama ekiplerini birbirine bağlayacak ortak bir veri ve teknoloji platformu oluşturulacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.