MediaCat

Nöropazarlama, reklamveren ve tüketici arasında tercümanlık yapıyor

Pazarlama ve İletişim Kültürü dergisi Pi’nin yeni sayısı çıktı.

Nöropazarlama, reklamveren ve tüketici arasında tercümanlık yapıyor

Üç ayda bir yayınlanan Pazarlama ve İletişim Kültürü dergisi Pi’nin ‘Nöropazarlama’ konulu 2014 Kış sayısı çıktı. Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Bozkurt’un konuk editörlüğünde hazırlanan dergide Üsküdar Üniversitesi’nden değerli akademisyenler nöropazarlamaya farklı pencerelerden bakıyorlar.

Prof. Dr. İzzet Bozkurt nöropazarlamanın, reklamveren ve tüketici arasında yürüttüğü tercümanlık işlevini vurgularken, Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Şahin, Yrd. Doç. Dr. Saadet Uğurlu, Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı ve Yrd. Dr. Nihal Toros yazılarında nöropazarlamanın kavramsal çerçevesinden ve nöropazarlamanın pazarlama araştırmalarında açtığı yeni dönemden söz ediyorlar. Yrd. Doç. Dr. Cumhur Taş, Yrd. Doç. Dr. Barış Bulunmaz ve Sevgi Kuruş Sadedil’in yazıları ise nörobilimin pazarlama ile pratikteki ilişkisine ve ortaya çıkabilecek kimi etik açmazlara değiniyor.

Beynin ödül sistemi konusunda doğru bilinen yanlışlar

Nörobilimin pazarlamaya kattıklarını anlamak ve pazarlama ile ilişkisinin nasıl evrileceğini öngörmek için beynin yapısını ve işleyiş mekanizmasını iyi anlamak gerekiyor. Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Tayfun Uzbay’ın beynin ödül sistemini anlattığı makalesi tam da bu ihtiyaca cevap veriyor. Beynin ödül sistemini ve işleyiş mekanizmasını irdeleyen Uzbay, serotonin ve dopamin gibi beyin kimyasalları konusunda bugüne kadar doğru bilinen kimi yanlışları da açıklığa kavuşturuyor.

Think Neuro Yönetici Ortağı Dr. Yener Girişken’in Bahçeşehir Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Caner Giray ile ortaklaşa kaleme aldığı incelemede ise nöropazarlamanın ölçümleme yöntemleri ve söz konusu yöntemlerin etkinlik dereceleri masaya yatırılıyor. Girişken ve Giray’ın yazısı okura nöro-ölçüm yöntemleri konusundaki son gelişmeleri ve geleneksel yöntemlerle farklarını kapsamlı bir şekilde ulaştırıyor.

Nöropazarlama, reklamveren ve tüketici arasında tercümanlık yapıyor

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.