Sosyal medyada haftanın en çok konuşulan markaları

8-15 Ekim arası sosyal medyada en çok konuşulan markalar ve gündemi meşgul eden gelişmeler karşınızda.

24.10.2021 - 16:28 | MediaCat

Sosyal medyada haftanın en çok konuşulan markaları

Somera’nın ülke gündemini meşgul eden gelişmeleri, markalar ve celebrity-influencer dünyasının sosyal medyadaki yansımalarını derlediği Trend Analizi, 8-15 Ekim sonuçlarıyla karşınızda.

8-15 Ekim haftasında sosyal medyayı en çok meşgul eden başlıklar sırasıyla Nihal Yalçın, Caner Erkin, Dolar 9, Türk Lirası ve Burak Yılmaz oldu. Nihal Yalçın’ı en tepeye taşıyan gelişme, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödül Töreni’nde etkinliğin sunuculuğunu üstlenen Tamer Karadağlı’nın ödül takdimi sırasındaki tutumu oldu. Bunu takiben gündemi belirleyen diğer başlıklarda 2022 Dünya Kupası Elemeleri vesilesiyle futbolun ve ülke ekonomisinin etkili olduğu görülüyor.

Koronavirüs gündemine ilişkin ise 1 milyon 400 bin ileti paylaşıldı. #Covid-19 konuşulmaya devam ederken #GecOlmadanOnlineEgitim ve #OnlineEgitimCanKurtarir haftanın öne çıkan etiketlerinde yer aldı.

8-15 Ekim tarihleri arasında sosyal medyada en çok konuşulan markalar şöyleydi:

Sektörlere göre sosyal medyada en çok konuşulan markalar

Finans: Ziraat Bankası, Halkbank, Türkiye İş Bankası
Gıda: Ülker, Red Bull, Bizim Mutfak
Perakende: A101, IKEA, BİM, ŞOK
Ev Temizlik: Koroplast, Amway Türkiye, Parex
Kişisel Bakım: Elidor, Farmasi, Dalin
E-ticaret: Trendyol, Yemeksepeti, Hepsiburada
Yardım Dernekleri: Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Türk Kızılay, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV)
Basın Yayın: Cumhuriyet gazetesi, Sözcü gazetesi, Uykusuz
Dijital Platformlar: Spotify, Netflix, BluTV
Otomotiv: Volkswagen, Mercedes-Benz, Honda
Kargo Hizmetleri: PTT Kargo, MNG Kargo, Aras Kargo
İletişim: Vodafone, Türk Telekom, Turkcell
Tekstil: ZARA, Mavi, LC Waikiki
Sigorta: HDI Sigorta, AXA Sigorta, Allianz Sigorta

Sektörlerden kısa kısa

  • Finans sektörünün en çok konuşulan markası Ziraat Bankası olurken Halkbank, Halkbank Üreten Kadınlar Türkiye Zirvesi ile ileti hacmini artırdı. Kurumlar hakkındaki paylaşımlar arasında Serenay Sarıkaya’nın Instagram hesabından #işbirliği etiketiyle paylaştığı reklam filmi iletisi de dikkat çekenler arasında.

  • Gıdada en çok konuşulan marka Ülker olurken, Twitter’da Lipton Ice Tea Türkiye hesabından paylaşılan ve Kerem Bürsin’in yer aldığı ELLE Türkiye işbirliği paylaşımı en yüksek etkileşim alan marka paylaşımı oldu.

  • IKEA; koltuk, kanepe, kitaplık, gardırop ve mutfak dolaplarını Türkiye’de üreteceği ve ihraç edeceği haberiyle perakende sektörünün en çok konuşulan markasıydı.
  • Kişisel bakım sektöründe Yves Rocher Türkiye, marka yüzü Alp Navruz etkisiyle sosyal medyada yakaladığı etkileşimi devam ettirmeyi başardı. Flormar Türkiye’nin “nail art” konseptli yarışma iletisi Instagram’da ve Elidor Türkiye’nin Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında #dedimolabilir etiketiyle yaptığı paylaşım ise Twitter’da en yüksek etkileşim alan marka iletileri oldu.

  • Yardım dernekleri alanında Greenpeace Türkiye’nin “İklim krizine karşı harekete geç!” imza kampanyası kapsamında müsilaj sorununa dikkat çekmek için gerçekleştirdiği paylaşımı ile Sabancı Vakfı’nın Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında, çocuk yaşta evliliğe dikkat çekmek amacıyla #GözYumma etiketiyle paylaştığı iletisi sosyal medyanın çok konuşulanları arasında yer aldı.
  • Basın yayın sektöründe Cumhuriyet ve Sözcü en çok konuşulan gazeteler olurken, dergi alanında Uykusuz birinciliği göğüsledi. Derginin konuşulma hacmindeki artışta, yeni sayısının kapağında Netflix yapımı Squid Games üzerinden kurguladığı mizahi paylaşımı etkili oldu.

  • Kargo hizmetleri sektörünün en çok konuşulan markası PTT Kargo’ydu. Yurtiçi Kargo’nun, Instagram hesabı üzerinden #SözVerdiğimizGibi etiketiyle paylaştığı gönderi ile PTT’nin Twitter hesabından yaptığı Dünya Posta Günü hakkındaki paylaşımı en yüksek etkileşim alan iletiler olarak yansıdı.
  • Farah Zeynep Abdullah, Penti’nin Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne katılımından söz ettiği ve kendisinin de yer aldığı reklam filmi paylaşımı ile Penti’nin en çok konuşulan markalar arasında yer almasını sağladı.

Influencer’lar dünyasından haberler

Gamze Erçel, Divarese işbirliği ile gerçekleştirdiği paylaşımıyla öne çıkarken milli sporcu Zehra Güneş’in @elinden_gelir farkındalık hareketi kapsamında Romatoid Artrit ve Ankilozan Spondilit hastalıklarına dikkat çekmek için katıldığı #ElindenGelirChallenge paylaşımı popüler içerikler arasında yer aldı.

Danilo Zanna’nın, BVLGARI Man’in yeni ürünü Terrae Essence hakkındaki işbirliği paylaşımı da yine öne çıkanlar arasında.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.