Google’dan itiraf: Google Glass’ı kötü pazarlama stratejisi bitirdi

Astro Teller, Google X projelerini anlattı.

18.03.2015 - 14:10 | Ozan Mert

Google'dan itiraf: Google Glass'i bitiren kötü pazarlama taktiğiydi

South by Southwest (SXSW) festivalinin dünkü son oturumlarından birinde sahne alan Google bilim adamlarından Astro Teller, Google Glass’in başarısızlığını gözlük hakkında son yıllardaki olumsuz tanıtımlara bağladı.

Google Glass, Astro Teller’ın yönettiği gizemli Google laboratuvarı Google X‘in birçok projesinden birisi. Şirket akıllı gözlüklerin insanlar tarafından nasıl karşılanacağını görmek için birkaç yıl önce Google Glass Explorer programını başlatmıştı. Gözlüğün kullanıcılarına karşı son dönemde yazılı basında ve dijital ortamda bir antipati gelişince ve “glasshole” kelimesi jargona girince program geçtiğimiz Ocak ayında sonlandırıldı.

Google'dan itiraf: Google Glass'i bitiren kötü pazarlama taktiğiydi

Adweek’in haberine göre Teller Google‘ın programa gereğinden fazla dikkat çekilmesine izin vererek, hatta bazen bunu teşvik ederek hata yaptığını anlattı. Google’ın dağıttığı gözlük ürünün son hali değildi, bir prototipti ama insanlar bunu ürünün son hali sandılar. Teller’a göre Google bunun iletişimini gerektiği gibi yapamadı.

Teller konuşmasında Google’ın son dönemde heyecan yaratan sürücüsüz araba projesinden de bahsetti. Her durumda herhangi bir insanın sürdüğü bir arabadan daha güvenli bir araba yaratmayı başarabilirlerse yılda bir milyondan fazla hayat kurtarabileceklerini belirten bilim adamı, gözlükte yaptıklarının aksine sürücüsüz arabaları piyasaya sürmeden önce her senaryoyu ve problemi test ettiklerini anlattı. Google’ın arabaları gerçek hayattaki trafiğin her halini öğrenmek için şu anda günde 1600 km yol yapıyor. Teller örneğin Kaliforniya’yı dolaşan arabalardan birinin geçenlerde elektrikli sandalyedeki bir kadınla karşılaştığını anlattı. Teller kadının süpürgeyle yol üzerindeki bir ördeği yolun kenarına itelemeye çalıştığını söyledi.

Teller’a göre sürücüsüz arabalar yılda 1 trilyon dolarlık zaman tasarrufu yapılmasını sağlayacak.

Kaynak: AdWeek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.