MediaCat

SXSW’dan çıkarılacak 4 mobil pazarlama dersi

Moburst CEO’su Gilad Bechar’dan mobil ipuçları.

SXSW’dan çıkarılacak 4 mobil pazarlama dersi

South by Southwest (SXSW) festivalinin bu yıl en yoğun ilgi gören konularından biri mobil oldu gibi gözüküyor. Venturebeat için izlenimleri kaleme alan mobil pazarlama ajansı Moburst CEO’su Gilad Bechar’a göre, festivalin interaktif ayağında mobil alanı konu edinen oturumlar önceki yıllara nazaran bu yıl çok daha geniş bir kapsam ve katılımla gerçekleşti.

Bechar, bu yılki tartışmalardan çıkan 4 mobil pazarlama dersini şöyle derliyor:

1. Müşterilere ulaşmak artık mesele değil; mesele onları etkileyebilmek

Mobil mecra şirketlerin müşterilerine önceki hiçbir şeyle kıyas kabul etmeyen şekillerde erişmesini sağlıyor, bu tamam. Adamın cebine girmeyi başardın, sonra ne olacak? Bechar’a göre bu yılki derslerden biri mobil pazarlamanın kullanıcıların fiziksel dünyadaki ihtiyaçlarına hitap ederek onlarla ilişki kurması gerektiği. Festivalde bahsi geçen örneklerden biri uzun check-in/check-out işlemlerinden haz etmeyen müşterileri için bu işlemlerin mobil cihaz aracılığıyla yapılmasına olanak tanıyan, hatta cihazları oda anahtarı olarak kullanılması için gerekli altyapıyı hizmete açan bir otel zinciri.

2. Markalar hâlâ yükleme başına maliyet (CPI) gibi ölçülere takılıp kalmış durumdalar

Herkes mobil başarının peşinde ama kimse bunu neyle ölçeceğini bilmiyor diyor Bechar. Mobil pazarlama şirketleri bu kafa karışıklığından faydalanıyorlar ve markalara anlamsız rakamlar satıyorlar. Bechar kullanıcı kazanımlarında markaların düşük maliyeti değil yüksek kaliteyi hedeflemeleri, belki biraz daha fazla yatırımla çok daha büyük bir geri dönüş elde edilebileceğini fark etmeleri gerektiğini belirtiyor.

SXSW'dan çıkarılacak 4 mobil pazarlama dersi

3. App Store optimizasyonu gözden kaçıyor. Mobil dünyada sihirli kelime “organik trafiktir” diyor Bechar

Ama bunun nasıl elde edileceği bir muamma. SXSW’daki oturumlarda konunun pek bahsi geçmemiş. Bechar’a göre uygulama pazarlamacıları ve geliştiricileri mobil pazarlamanın havalı, yaratıcı fikirlerden ibaret olmadığını idrak etmeler durumundalar. İşin büyük kısmı App Store optimizasyonu gibi teknik konular. Bechar giyilebilir cihazların yaygınlaşmasıyla optimizasyon meselesinin çok daha merkezi bir önem kazanacağını belirtiyor.

SXSW'dan çıkarılacak 4 mobil pazarlama dersi

4. Ürün, ürün, ürün

Dünyanın en iyi ürününe sahip olabilirsiniz ama onu pazarlamayı bilmiyorsanız ziyan olur. Benzer şekilde dünyanın en iyi pazarlama stratejisini geliştirebilirsiniz ama üründe iş yoksa yapacak bir şey yoktur. Pazarlama her zaman ürüne geri bildirmeli diyor Bechar. Pazarlama ekipleri ürünü, ürün ekipleri de pazarlamayı gözden kaçırmamalı. Bu iki departman birbirinden ne kadar ayrışmazsa o kadar iyi.

Kaynak: Venturebeat

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.