Google’dan İrlanda’daki referandum reklamlarına yasak

Kürtaj hakkı için referanduma giden İrlanda'da Google'dan reklam yasağı geldi.

09.05.2018 - 17:58 | Sencer Uçar

Avrupa Birliği'nden Google'a 1,5 milyar euro ceza

Kürtajın yasak olduğu İrlanda Cumhuriyeti’nde kürtaj yasalarının esnetilmesi konusunda 25 Mayıs tarihinde yapılacak olan referanduma sayılı günler kala Facebook tarafından, ülke dışından yapılan reklamların engelleneceği açıklanmıştı.

İrlanda’daki kürtaj referandumu reklamlarına bir yasak da bugün Google’dan geldi. Facebook’tan farklı olarak Google, referandum ile ilgili tüm reklamların yasaklanacağını duyurdu. Referanduma dair Google reklamları, 10 Mayıs tarihinden itibaren internet sitelerinde ve Google’ın video platformu YouTube’da yer alamayacak.

Google tarafından yapılan açıklamada, söz konusu yasağın, şirketin seçimlerde şeffaflığın sağlanması için tüm dünyada gösterdiği hassasiyetin bir parçası olduğu ve buna bağlı olarak da İrlanda Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek referanduma dair reklamların durdurulması kararı alındığı belirtildi.

Nisan ayında İrlanda Veri Koruma Otoritesi Komiseri Helen Dixon, bazı yabancı organizasyonların referandumu etkilemeye çalışabileceklerini söylemişti.

İrlanda seçim kanununa göre, tıpkı ülkemizde olduğu gibi, yurtdışındaki organizasyonların ülkedeki kampanyalara finansman sağlaması yasak. Ancak sosyal medya sitelerinde ve arama motorlarında yurtdışından finanse edilen reklamların yer almasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

Kaynak: Bbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.