MediaCat

Unilever’den Facebook ve Google’a gözdağı

Unilever markalarına ait reklamlar, ilerleyen günlerde Facebook ve Google’dan çekilebilir.

Unilever’den Facebook ve Google’a gözdağı

Reklamverenlerin uygunsuz içeriklerle mücadelesi, yeni bir gelişmeyle tekrar alevlenmiş durumda. Zira Unilever cephesinden, yasadışı ve uygunsuz içeriklerle daha sıkı mücadele etmemeleri halinde reklamlarını Google ve Facebook gibi platformlardan çekme yoluna gidilebileceği yönünde yeni bir açıklama geldi.

Sosyal medyada tüketici güveninin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğu bu dönemde amaçlanan ise endüstri tarafından kolektif bir şekilde yeniden inşa edilecek güvenin hem sisteme hem de topluma geri getirilmesi. Sahte haberlere ve zarar verici online içeriklere bolca rastlandığı günümüzde, markaların online platformlara yatırımlarını durdurması da seçenekler arasında yer alıyor.

IAB Leadership Meeting’de konuşan Unilever CMO’su Ketih Weed, teknoloji devlerini uygunsuz içeriklere karşı sağlam bir duruş sergilemeye ve yasadışı, gayri ahlaki ve aşırıya kaçan davranış ve materyallerin yer aldığı içerikleri platformlarında yer vermeyi bırakmaya çağırdı. Konuşmasının devamında Unilever olarak tüketicilerin Unilever markalarına güvenmesine ihtiyaçları olduğunu belirten Weed, 2018’in sosyal medyada güvenin geri kazanılması gereken yıl olduğunu söyledi. Weed’e göre 2018 ya güvenin tekrar kazanıldığı ya da işlerin geri tepeceği yıl olacak.

Özellikle de medyaya duyulan güvende dramatik değişimler yaşandığını, insanların sosyal medyaya ve daha geleneksel medyaya duydukları güvende kritik bir ayrışma gözlemlendiğini vurgulayan Weed, örnek olarak ABD’lilerin yüzde 30’unun sosyal medyaya güvenirken, yüzde 58’inin geleneksel medyaya güven duymalarını sundu. İnternette yer alan sahte haberler, cinsiyetçilik, ırkçılık, nefret söylemini yayan teröristler ya da çocuklara yönelik uygunsuz içeriklerin, bizleri, varacağımızı zannettiğimiz yerden çok farklı bir yere götürdüğünü söyleyen Weed’e göre dijital medya endüstrisi bu konuda bir şeyler yapmak zorunda.

Uzmanlara göre ise Unilever’in bu tavrının diğer reklamverenler tarafından da desteklenmesi şart.

Unilever’in izleyeceği yol haritasında; çocukları korumayan ya da toplumda bölünmeye yol açan platformlara yatırım yapmamak, reklam faaliyetleri aracılığı ile toplumsal cinsiyet kalıplarına karşı mücadele etmek ve daha iyi dijital altyapı oluşturulması için emek harcayan organizasyonlarla işbirliğine gitmek bulunuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.