Facebook’a cinsiyetçilik suçlaması

Tıraş bıçağı reklamına yasak getiren Facebook, cinsiyetçilik suçlamalarına maruz kaldı.

28.09.2017 - 16:00 | Sencer Uçar

Facebook'a cinsiyetçilik suçlaması

Abonelik sistemi üzerinden faaliyet göstererek kadınlara ihtiyaçları olan tıraş bıçaklarını aylık olarak teslim eden Friction Free Shaving adlı web sitesi, Ağustos ayında yayınladığı reklam filminde kadınlara doğal bir dille seslenmek istemişti. Çekimleri stüdyo yerine sıradan bir banyoda çekilen filmde, vücudundaki tüylerden kurtulmak isteyen çıplak bir kadına, vücudunun belirli bölgeleri sansürlenmiş halde yer verilmiş ve bedeninin tıraş işlemleri sırasında girdiği pozisyonlar da yoga duruşları ile benzeştirilmişti.

Facebook ise söz konusu reklam filmini yetişkin içeriklere dair kurallara aykırı olduğu, reklamların yetişkin içerik barındırmaması gerektiği ve bazı kullanıcıların bu tarz bir içeriğe duyarlı olabileceği gerekçesi ile yasaklama yoluna gitti.

Facebook, yetişkin içeriğin tanımını, “içerisinde çıplaklık, insanların açık seçik ya da müstehcen pozisyonlarda tasviri, cinsel anlamda provokatif ya da aşırı açık saçık hareketler barındıran içerikler” olarak belirliyor.

Ancak Friction Free Shaving’e göre Facebook’un bu hamlesi cinsiyetçi bir davranış. Zira oluşumun kurucularından Briar Keen, kadınların bacaklarını tıraş etmesinin tabulaştırılmaması ya da yasaklanmaması gerektiğini söylüyor. Keen, söz konusu reklam filminin televizyonda ya da sinemalarda yer almamasının gerekçesinin ise ABD Reklam Standartları Birliği kurallarına aykırı olmasından ziyade bütçe kaynaklı bir durum olduğunu ve reklam filminin de Facebook’a göre tasarlandığını belirtiyor. Herhangi bir modelden ziyade sıradan bir kadının, stüdyo yerine gerçek bir banyoda çoğu kadın gibi çıplak bir şekilde tıraş olurken görüntülendiği reklam flmi aracılığı ile hedeflenen ise hem gerçekçi bir mesaj vermek hem de biraz eğlenmek. Keen’e göre reklam filminin cinsellikle bir alakası yok. Zira reklam filminde sadece tıraş konusu işleniyor.

Konu hakkında BuzzFeed News’a açıklamada bulunan bir Facebook yetkilisi ise şirketlere ve organizasyonlara insanlar açısından anlamlı reklamlar yayınlama fırsatı sağlamak ile global kitlenin rahatsızlık duymaması arasında bir denge tutturmaya çalıştıklarını belirtti. Söz konusu reklam filminin çıplaklık vurgusu taşımasından ötürü ilk başından reddedildiğini söyleyen yetkili, reklam politikalarına uygun bir çerçevede çözüm bulabilmek için reklamveren ile çalışmalara devam ettiklerini de ekledi.

Briar Keen ise insanlara Friction Free Shaving’in web sitesini ziyaret etmeleri, reklam filmini izlemeleri ve Facebook ile yaşadıkları sorunu sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmaları konusunda çağrıda bulundu.

Kaynak: BuzzFeed News, Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.