MediaCat

İngiltere kriptolu mesajlaşma servislerine karşı

WhatsApp ve diğerleri adada tarihe karışabilir.

İngiltere kriptolu mesajlaşma servislerine karşı

Tüm terör saldırıları gibi geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Charlie Hebdo saldırısı da çokça acının yanında liberal demokrasi adına mutat tartışma alanlarından biri olan güvenlik konusunu yeniden gündeme getirdi. David Cameron önderliğindeki İngiliz hükümeti yaşanan saldırıların ardından kriptolu mesajlaşma servislerini tartışmaya açtı.

Halihazırda ilgili yetkililerin izni ile sabit ya da mobil telefonların data temelli (kim, kimi, ne zaman aradı vb.) takibinin mümkün olduğunu ancak “modern haberleşme metotları” için aynı şeyi yapma fırsatları olmadığını hatırlatan David Cameron; Mayıs ayında yapılacak yeni seçimlerin kazananı olması durumunda aralarında WhatsApp, Snapchat ve iMessage gibi popüler servislerin bulunduğu uygulamaların yasaklanacağı konusunda çalışacaklarını duyurdu. “İçişleri bakanımızın şahsi imzası ile dahi içeriğine ulaşamadığımız mesajlaşma servislerinin kullanılmasına izin vermeli miyiz? Bence bu sorunun yanıtı kesinlikle hayır” diyen Cameron halihazırda yürürlükte olan ve bu tip servislerin kullanılmasına müsaade eden düzenlemenin 2016’ya kadar geçerli olduğunu da hatırlattı.

İngiltere‘de WhatsApp ve diğerlerinin akıbetinin ne olacağını öncelikli olarak Mayıs ayında gerçekleşecek seçimler belirleyecek. Geçtiğimiz yıllarda İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesini aynı konu özelinde ikna etmeye çalışan Facebook ve Google gibi devlerin olası yasak kararına karşı nasıl bir manevra yapacağını bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Independent

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.