MediaCat

WARC’tan 2020 global reklam harcamaları öngörüleri

WARC Global Reklam Trendleri raporuna göre reklam harcamaları bu yıl 660 milyar dolara yükselecek.

WARC’tan 2020 global reklam harcamaları öngörüleri

WARC, reklam sektörünü 2020’de nelerin beklediğine ışık tutan raporu WARC Global Reklam Trendleri’ni (Global Advertising Trends – The Adspend Outlook) paylaştı.

Raporda global reklam harcamalarının bu yıl yüzde 7,1 artışla 660 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor. İnternet reklamı harcamalarının yüzde 13,2 artacağının öngörüldüğü raporda, geleneksel medyada da yüzde 1,5’lik büyüme yaşanması ve geleneksel reklam harcamalarının 324,2 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Öngörülerin gerçekleşmesi halinde internet reklamı harcamaları tüm reklam harcamalarının yüzde 50,9’unu oluşturacak.

Gazete ve dergilerde düşüş bekleniyor

Geleneksel medya özelindeki artışın televizyonun yanı sıra radyo, açıkhava ve sinema reklam harcamalarında da gerçekleşmesi bekleniyor. Açıkhava için yüzde 5,9, sinema için yüzde 5, radyo için yüzde 1,8 artış öngörülürken, dergi özelinde yüzde 5,6 ve gazete özelinde de yüzde 5,9 düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor.

Öngörülere göre; global reklam harcamaları televizyonda 192,6 milyar, açıkhavava 43,5 milyar, sinema 3,5 milyar, radyo 32,8 milyara çıkacak. Reklam harcamaları dergi özelinde 15,2 milyara, gazete özelinde ise 36,6 milyar dolara gerileyecek.

Raporun öngörüsüne göre, bu yıl geleneksel medya özelindeki reklam harcamalarında 2011’den bu yana ilk defa artış yaşanacak. Bunun başlıca nedeni ise televizyondaki büyüme. Televizyon reklamı harcamalarının, ABD başkanlık seçimleri ve Tokyo 2020 sayesinde yüzde 2,5 artışla 192,6 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Harcanan her 1 doların 35 senti Facebook ve Alphabet’e gidecek

Facebook ve Alphabet duopolünün reklam gelirlerinin 2020’de 231,9 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor. Öngörülerin gerçekleşmesi halinde Facebook ve Alphabet ikilisi televizyonu geride bırakacak ve harcanan her 1 doların 35 senti ikilinin kasasına girecek.

Raporda Alphabet’in reklam gelirlerinin yüzde 10,5 artışla 149 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Alphabet’in reklam gelirlerinin yüzde 72,4’ünün (107,8 milyar dolar) arama platformu Google’dan gelmesi öngörülüyor. Rapora göre, YouTube da reklam gelirini 2019’a kıyasla yüzde 22,1 artıracak ve 18,5 milyar dolara çıkaracak. Google global arama pazarından yüzde 77, YouTube ise online video reklam harcamalarından yüzde 29 pay almış olacak.

Facebook’un reklam gelirlerinin bu yıl yüzde 19 artışla 82,9 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. Söz konusu organik büyümede ABD başkanlık seçimlerinin rol oynayacağı belirtiliyor. Amazon’un reklam gelirlerinin yüzde 21,4 (17,1 milyar dolar), Twitter’ın yüzde 9,2 (3,3 milyar dolar), Snapchat’in yüzde 34,1 (2,3 milyar dolar) artacağı belirtiliyor.

Koronavirüs uyarısı

2020 reklam harcamalarına dair öngörüler sunan raporda koronavirüs salgınına da değiniliyor.  Raporda reklam sektörünün gayri safi yurtiçi hasılayla güçlü bir ilişkisinin bulunduğu ancak ekonomide virüse bağlı oluşacak durgunluğun reklam yatırımlarında düşüş anlamına gelmeyeceği söyleniyor. Ne var ki, EURO 2020 ve Tokyo 2020 gibi organizasyonların ertelenmesi ya da iptal edilmesinin reklam yatırımları üzerinde dikkate değer bir etki yaratabileceği de not düşülüyor.

Rapora buradan göz atabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.