Fakirden alıp fakire veren Robin Hood’un kısa hikâyesi

Bir varmış, bir yokmuş...

05.11.2015 - 16:47 | Arzu Nilay Kocasu

Fakirden alıp fakire veren Robin Hood'un hikâyesi

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, Kenya’nın başkenti Nairobi’nin Kibera mahallesinde fakir mi fakir bir halk yaşarmış. Yokluk, yoksulluk ve yoksunluk içinde yaşayıp giden bu zavallı mahalleyi, günün birinde, Garp sokak sanatının bugün en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Fransız sanatçı JR ziyaret etmiş. Women are Heroes (Kadınlar Kahramandır) sergisini gerçekleştirmek için Kibera’yı seçen sanatçı, fakir halkın çatılarına yerleştirdiği eserlerini sergiden sonra oracıkta bırakıp kendi alemine doğru yola koyulmuş.

Çatılarında çok kıymetli birer sanat eseri taşıdıklarının farkında olmayan ve JR’ın tuvallerini kah hasta eden yağmurdan kah kurutan güneşten korunmak için kullanan Kibera halkı yıllarca böyle yaşayıp gitmiş… Ta ki yokluk çeken toplumlara ve topluluklara temiz su ile sanitasyon ve hijyen programları ulaştıran Water is Life çatılarındaki eserleri keşfedene kadar.

Bu unutulmuş topraklarda büyük bir maddi potansiyel yattığını gören organizasyon durur mu hiç, hemen kolları sıvayıp ataleti nasıl kâra çevirebileceğinin hesaplarını yapmaya başlamış. Yerel liderlerle anlaşarak, halkın dikkatinin pek de fazla olmadığı sabah saatlerinde, evlerin çatılarındaki eserleri kaptığı gibi açık artırmada en yüksek parayı verene satmak için yola koyularak zavallı halkı arkasında bırakmış… Bırakmış bırakmasına ama eserlerden topladığı onca parayla Kibera’yı daha hijyenik, temiz suyun olduğu bir mahalle haline getirmiş.

Sanat bir mahalleyi kurtarmayı başarmış, farkında olmasa da.

KÜNYE
Reklam Ajansı: Deutsch, New York, USA
CCO: Kerry Keenan
ECD: Menno Kluin
Kreatif Direktörler: Sam Shepherd, Frank Cartagena, Julia Neumann
Art Direktörler: Brittany Rivera, Katrina Mustakas
Reklam Yazarı: Kevin Meagher
Görüntü Yönetmeni: Neil DaCosta
Entegre Yapım Yönetmeni: Joe Calabrese
Yapımcı: Joe Pernice
Post-Prodüksiyon: Francess Tom-Sahr

Kaynak: Ads of the World

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.