Ne kadar iyi bir yalancısınız?

Cambridge Üniversitesi'nden yalan haber farkındalığını geliştirmeye yönelik mobil oyun.

26.02.2018 - 16:43 | Haluk Kasarcı

Ne kadar iyi bir yalancısınız?

Yalan haberlerin nasıl yayıldığını merak ediyor musunuz? Öyleyse Cambridge Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar tarafından geliştirilen oyun Bad News bu merakı gidermenize yardımcı olabilir.

Cambdrige’li araştırmacılar, Getbadnews.com adresinden erişebilen ve oyuncuları önceden hazırlanmış asılsız tweet’lerle sosyal medyada popüler olmaya davet eden Bad News ile gerçek hayatta sıklıkla karşılaştığımız yalan haberlere karşı “psikolojik bir aşı” etkisi sağlanabileceğine inanıyorlar.

Ne kadar iyi bir yalancısınız?
Üniversitenin Social Decision-Making Laboratory Direktörü Sander van der Linden “Eğer -bu oyunla yapmaya çalıştığımız gibi- kendinizi sürekli olarak sizi kandırmak için çalışan birinin yerine koyabilirseniz, aldatıcı fikirleri tespit etme ve onlara karşı koyma meziyetlerinizi geliştirebilirsiniz” diyor.

Getbadnews.com’a gidip Donald Trump’ı taklit ederek Kuzey Kore’ye savaş ilan edebilir ya da NASA’ya aitmiş gibi görünen bir hesabın “Bir meteor Dünya’ya çarpmak üzere” paylaşımını RT’leyerek oyundaki sözde takipçilerinizi galeyana getirebilirsiniz.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.