MediaCat

Dijital pazarlamanın yeni gücü perakende medya

Perakende medya konusu IAB Ticaret ve Perakende Medya Webinarı’nda ele alındı.

Dijital pazarlamanın yeni gücü perakende medya

İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) tarafından gerçekleştirilen IAB Ticaret ve Perakende Medya Webinarı’nda dijital pazarlamanın üçüncü büyük dalgası olarak kabul edilen perakende medya konusu masaya yatırıldı.

Adform, Criteo, Meta, Mimeda ve Trendyol sponsorluğunda sektörün uzmanlarını bir araya getiren webinar’da Türkiye’de ve dünyada perakende medya pazarı, ticaretin geleceğini şekillendiren yeni yaklaşım ve çözümler, perakende medyanın reklamcılığın gelişimindeki rolü ve bu kanalla nasıl etkili sonuçlar elde edilebileceği, teknoloji yönetiminde reklamverenin empatisi, perakende medya stratejisi ve planlaması, ölçümleme metrikleri, çerezsiz dünyada birinci parti veri avantajıyla perakende medyanın sunabileceği çözümler ve perakende medyanın geleceği konuları ele alındı.

Avrupa’da 2022 yılında perakende medyanın büyüme oranının yüzde 22,5 olarak gerçekleştiğini ve bu oranın toplam dijital büyümenin 3,2 katı olduğunu söyleyen IAB Avrupa Baş Ekonomist’i Daniel Knapp, konuşmasında 2024 yılında bu oranın yüzde 39,8 ile toplam dijital büyümenin 3,6 katına çıkacağının tahmin edildiğini ifade etti. Knapp, “2022’de 9,7 milyar euro olan perakende medya reklam harcamalarının 2026 yılı itibariyle 25 milyar euroyu bulacağı öngörülüyor. Perakende medya artık yeni ortaya çıkmış bir kanal değil. Perakende medyanın daha etkili gelişebilmesi için gerekli olan noktaların başında mağaza içi/e-com işlem verilerine erişim geliyor. ROAS (Return on Advertising Spend), çekici reklam formatlarına uygunluk, birinci parti veriyle daha fazla içgörü, erişim, raporlama ve perakendeciler arasında standart metrikler oluşturmak da diğer faktörler arasında. Perakende medya, tedarik zinciri optimizasyonu için kilit kaldıraç olacak. Bununla birlikte tahminlerin gerçeğe dönüşmesi için sektördeki paydaşların uyumlu bir şekilde çabalaması gerekiyor. Bu nedenle, tanımlar, standartlar, eğitim, tecrübe, ölçümleme ve perakende medya verisi konularında çalışmak önemli” dedi.

Meta E-Ticaret Sektör Lideri Irmak Emekdaş, Meta Omni-Channel Endüstrileri Grup Başkanı Özge Gilan, Mimeda Genel Müdürü Kına Demirel, Criteo Perakende Medya Genel Müdürü Sander Mes ve Adform Ülke Müdürü Cem Eroğlu’nun konuya ilişkin deneyim ve görüşlerini aktardıkları sunumların ardından GroupM E-Ticaret Yönetici Ortağı Evren Gülyaşar’ın moderatörlüğünde “Perakende Medya Strateji ve Planlama, Fırsatlar” paneli gerçekleşti. Panel, Adform Hesap Direktörü Ekrem Ekicigil, Mimeda Yeni Medya ve Dijital Reklam Operasyonları Başkanı Hamitcan Balcı, Criteo Gelişen Piyasalar Başkan Yardımcısı Murat Kalafat ve L’Oréal Dijital Direktörü Murat Nur Çolakoğlu’nu ağırladı.

Webinar’ın son bölümünde konuşan IAB Amerika Programatik ve Data Center Başkan Yardımcısı Jeffrey Bustos, günümüzde perakende medya network’ünün giderek genişlediğinden marka ve reklamverenlerin karşılaştığı temel sorunlara, markaların beklentilerinden perakendecilerin gelişmek için neler yapması gerektiğine ve perakende medyanın ölçümlemesinden gelecek öngörülerine kadar pek çok başlıkta bilgi aktardı. Ölçümleme konusunda artan odaklanmanın, görüntülenebilirlik ve ilişkilendirmeye ilişkin standartlar getireceğini söyleyen Bustos, “Mağaza içi perakende medya hedefleme, kreatif ve ölçüm önemli ölçüde gelişecek ve markalarla perakendeciler için önemli gelir artışı sağlayacak. DCO (Dynamic Creative Optimization) aracılığıyla yaratıcı yenilik hem çevrimiçi hem de mağaza içi müşteri deneyimini iyileştirmeye çalışacak. Ayrıca perakende medya ve CTV (Connected TV) ortaklığı hızlanmaya devam edecek” dedi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.