Coca-Cola, Kız Kardeşim projesini büyütüyor

Projenin ikinci ayağında hedef, 30 ilde 9 bin kadını girişimciliğe hazırlamak.

18.04.2018 - 16:24 | Tuğba Özögretmen

Coca-Cola, Kız Kardeşim projesini büyütüyor

Coca-Cola, 2015 yılından bu yana Türkiye’de, kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını güçlendirmek amacıyla yürüttüğü Kız Kardeşim projesinin önümüzdeki dönemdeki yol haritasını, bugün düzenlenen bir basın toplantısında paylaştı. Toplantıda, Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent; Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanı Evguenia Stoichkova; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Halim Mete; İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır projeye dair detayları, mevcut veriler üzerinden anlattılar.

2020 yılına dek tüm dünyada 5 milyon kadın girişimci yaratmayı hedefleyen Kız Kardeşim Projesi’nin Türkiye ayağı kapsamında 2018 yılı için belirlenen hedef 30 ilde 9 bin kadına ulaşmak olarak açıklandı. Bugüne dek Türkiye’de 19 ilde 2 binden fazla kadına ulaşan projenin ikinci evresinde TOBB, Habitat Derneği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin katkılarıyla; girişimcilik, finans, bilişim ve iletişim alanlarında eğitimler verilecek. Ayrıca İstanbul, İzmir, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mersin’de 500 mülteci kadın için de girişimcilik eğitimleri düzenlenecek.

Coca-Cola, Kız Kardeşim projesini büyütüyor

Muhtar Kent’ten tam destek

Küreselde projeye start veren isim olan Muhtar Kent toplantıda, Coca-Cola Company içindeki kadın istihdam oranlarına dair detayları da paylaştı. 11 yıl önce CEO koltuğuna oturduğunda şirketteki üst düzey kadın yönetici oranının yüzde 18, orta düzey kadın yönetici oranının yüzde 12 olduğunu söyleyen Kent o günlerde oluşturduğu vizyonun başlangıç noktasını şöyle anlattı: “Tüketicilerimiz kim, getirin bakalım dedim. Tüketicilerimizin yüzde 68’inin kadın olduğunu gördüm.” Bu noktada şirkette, 15 global liderin yer aldığı bir kadın liderler konseyi kurma kararı aldığını ifade eden Kent, bu çabaların meyvesini yine rakamlar üzerinden anlattı. Kent’in sözleriyle son 10 yılda şirketteki kadın yönetici oranı yüzde 40’lara geldi, hedef ise bu oranı yüzde 50’ye çekmek. Kent toplantıda birkaç yıl önce Davos’ta ifade ettiği sözleri yineleyerek, “21’inci yüzyılın kadınların yüzyılı olarak anılacağına inanıyorum” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.