MediaCat

Coca-Cola’da küresel yeniden yapılanma

Şirketin artık global pazarlama direktörü olmayacak.

Coca-Cola’da küresel yeniden yapılanma

Dünyanın en değerli markalarından Coca-Cola’nın 1993 yılından beri ilk defa bir global CMO’su olmayacak.

The Coca-Cola Company dün yaptığı bir açıklamayla şirketin üst yönetiminin yeniden yapılandırıldığını duyurdu. Buna göre şirketin global pazarlama, müşteri iletişimi ve ticari liderlik stratejisi yönetimi büyümeden sorumlu bir başkana (Chief Growth Officer) bağlı çalışacak tek bir birimde toplanıyor.

Değişiklik mayıs ayı itibarıyla icra kurulu başkanlığı görevini Muhtar Kent‘ten devralacak James Quincey ile birlikte hayata geçecek.

Söz konusu göreve atanan kişi Francisco Crespo. 28 yıldır The Coca-Cola Company bünyesinde çalışan Crespo şu anda şirketin Meksika iş biriminin başkanı olarak görevini sürdürüyor. Yapılan açıklamada 2015 yılında işbaşı yapan global pazarlama direktörü Marcos de Quinto’nun görevinden ayrılacağı bilgisine yer verildi.

Yeniden yapılanma kapsamında ayrıca şirketin Ar-Ge faaliyetlerini icra kurulu nezdinde temsil etmek üzere bir inovasyon direktörü pozisyonu oluşturularak bu göreve şirketin şu anki araştırma ve geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Robert Long getiriliyor. Bunun yanı sıra şirketin bilgi grubu başkanı Barry Simpson da yeniden yapılanmayla birlikte doğrudan CEO James Quincey’e bağlı çalışacak.

Coca-Cola'da küresel yeniden yapılanma

Tadını Çıkar’ın mimarı

The Coca-Cola Company’nin şu anki global pazarlama direktörü Marcos de Quinto Haziran 2015’te göreve gelmişti. Televizyon reklamlarının koyu bir savunucusu olan de Quinto aynı zamanda her marka için tek bir reklam ajansıyla çalışmak yerine iletişim faaliyetlerini bir ajans portföyüne bölüştürmekten yana oldu.

De Quinto döneminde gerçekleşen en büyük değişiklik Coca-Cola’nın neredeyse 10 yıldır devam eden Mutluluğa Kapak Aç kampanyasının bitirilip şu anki Tadını Çıkar kampanyasının başlatılmasıydı. Tadını Çıkar ile birlikte Coca-Cola ürün odaklı bir iletişime geçmişti. De Quinto aynı zamanda “tek marka” stratejisiyle tüm Coca-Cola kola markalarının aynı marka stratejisiyle yönetilmeye başlamasını sağlamıştı.

Tadını Çıkar kampanyasının ve tek marka stratejisinin de Quinto’dan sonra da devam etmesi bekleniyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.