MediaCat

BM Kadın Birimi 1 milyon ateşböceği arıyor

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), kadınlara ve kız çocuklarına yönelik siber şiddete dur demek için harekete geçti.

BM Kadın Birimi 1 milyon ateşböceği arıyor

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından her yıl küresel ölçekte düzenlenen, kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için farkındalık ve hak savunuculuğu çalışmalarını kapsayan 16 Günlük Aktivizm – Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası kapsamında Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) bu sene kadınlara ve kız çocuklarına yönelik siber şiddete dur diyecek 1 milyon kişi arıyor.

25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nden başlayarak 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar süren 16 Günlük Aktivizm kapsamında “Sen de bir ateşböceği yak, karanlığı aydınlat” sloganıyla 1 milyon ateşböceği toplanmasının hedeflendiği kampanyada siber şiddet sebebiyle dijital dünyanın dışına itilen kadın ve kız çocuklarına dikkat çekilirken, herkes çevrimiçi dayanışma ağı oluşturmaya ve karanlığı aydınlatmaya davet ediliyor.

Sosyal medyada başlatılacak meydan okumada kullanıcılar atesbocekleri.info sitesine yönlendirilecek. Sitedeki interaktif testi çözerek siber şiddet hakkındaki bilgisini ölçen ziyaretçiler, BM Kadın Birimi’nin geliştirdiği, siber şiddetle ilgili mini kılavuza da erişebilecek ve test sonunda arkadaşlarına meydan okuyarak, testi çözmeye davet edebilecek. Siteye yapılan her ziyaret, kampanyayı 1 milyon hedefine yaklaştıracak. Kampanya kapsamında interaktif teste verilen anonim yanıtlar BM Kadın Birimi’nin ortaklarıyla birlikte geliştireceği, toplumsal cinsiyet temelli siber şiddetle mücadele planlarına veri sağlayacak.

Birçok ünlü isim ve sosyal medya fenomeninin destek sağlayacağı kampanya İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) aracılığıyla finanse ediliyor. Kampanyanın medya destekçisi ise BM Kadın Birimi küresel medya birliği Media Compact üyesi Milliyet gazetesi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.