MediaCat

Yakın partner şiddetine karşı tek ses

UN Women Türkiye yakın partner şiddetine “She Said No” kampanyasıyla dikkat çekiyor.

Yakın partner şiddetine karşı tek ses

UN Women Türkiye, bu yıl 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde yakın partner şiddetine “She Said No” kampanyasıyla dikkat çekti.

Kadınlara karşı mevcut veya eski eş, flört, partner tarafından yapılan her türlü fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik ve dijital şiddete #SheSaidNo sloganıyla “hayır” diyen kampanya, 25 Kasım öncesinde ünlü oyuncuların katılımlarıyla başladı. Mert Yazıcıoğlu’nun, sevgilisi Afra Saraçoğlu’nun yüzüksüz elini “She Said No” sloganıyla paylaşması magazin basınında büyük ilgi gördü. Üç gün boyunca sosyal medya ve televizyonlarda çiftin ayrılıp ayrılmayacağı konuşulurken işin aslı Yazıcıoğlu’nun yaptığı ikinci bir paylaşımla ortaya çıktı. Bu kez fotoğrafın diğer yüzü paylaşılırken aslında Afra Saraçoğlu’nun evlilik teklifine değil, kadına karşı şiddete hayır dediği anlaşıldı.

Kampanyanın diğer ayağında Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye İyi Niyet Elçisi Demet Evgar ve ünlü oyuncu Emre Karayel ile bir araya gelerek bir skeç yayınladı. 25 Kasım günü yayınladıkları ikinci skeçle yakın partner şiddetinin bilinmeyen türlerine değinen Demet Evgar ve Emre Karayel, kadınlara yönelik şiddetin bir insan hakları ihlali ve suç olduğuna dikkat çekerek, herkesi #SheSaidNo kampanyasına katılıp yakın partner şiddeti hakkında bilgilenmeye çağırdı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Demet Evgar (@temedragve)’in paylaştığı bir gönderi

10 Aralık’a kadar sürecek kampanyanın lansmanı Demet Evgar moderatörlüğünde İstanbul Gazhane’de yapıldı. Sivil toplum kuruluşları, medya, belediye ve UN Women ortaklarından temsilciler ve ünlüler, kadınlara yönelik şiddete karşı birer dakikalık konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından katılımcılar #SheSaidNo stensilleriyle pankartlarını boyarken sosyal medyada ise She Said No posterleri Kubilay Aka, Furkan Andıç, Hafsanur Sancaktutan gibi ünlülerin de katılımıyla binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.