MediaCat

Hırsız gibi görünmüyorsunuz ama… Hırsız mısınız?

Birleşmiş Millletler’den eşitsizliği sonlandırma çağrısı.

Hırsız gibi görünmüyorsunuz ama… Hırsız mısınız?

Kadınlar Günü geride kalmış olabilir ancak Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin kadın hakları ve “eşit işe eşit ücret” mücadeleleri sürüyor. Geçtiğimiz günlerde de New York’ta konuya dikkat çekmek için provokatif bir senaryo tasarlandı.

Grey New York tarafından hayata geçirilen senaryoda, biri erkek diğeri kadın, aynı nitelik ve yetkinliklere sahip (her ikisinin de ayakkabı parlatıcılığı alanında diploması mevcut) iki birey, yan yana açtıkları standlarda New York’luları ayakkabılarını temizletmeye çağırıyor. Erkek bireyimiz bu iş için 1 dolar hizmet bedeli talep ederken, kadın bireyimizse 77 sent talep ediyor. Ayakkabılarını temizletenlere kadınların global olarak benzer pozisyonlarda çalıştıkları halde erkek meslektaşlarına nazaran yüzde 23 daha az ücret aldıkları hatırlatılıyor ve bunun bir nevi hırsızlıkla eşdeğer söyleniyor.

#StopTheRobbery (Hırsızlığa son verin) etkinliğin videosunu izleyenlerse, Birleşmiş Milletler’in Twitter işbirliğiyle açtığı 23percentrobbery.com sitesine yönlendirilerek, toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen mesajlar atmaya davet ediliyor. Ancak bu mesajların yüzde 23’ü siliniyor; bir başka deyişle, mesaj metnindeki karakterlerin yüzde 23’ü karartılıyor -ki bu karartma da küresel toplumsal cinsiyet uçurumunun gündelik fenomenlerinden yalnızca bir tanesi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.