Önyargılar nasıl doğar?

UN Women’dan cinsiyet ayrımcılığına “dur” diyen bir reklam filmi.

05.10.2017 - 13:42 | Gönül Hadımlı

Önyargılar nasıl doğar?

Toplumsal cinsiyet kalıplarının keskin çizgilerinin ortadan kaldırılması, toplum baskısı nedeniyle oldukça zor. Kız çocukları için pembe, erkek çocukları için mavi ideal renktir; erkeklerden hemşire olmaz, kızlardan orduya katılmaları beklenmez… Bu tip önyargılar ve daha yüzlercesi, cinsiyetleri nedeniyle bireylerin toplum baskısına maruz kalmalarına yol açıyor. Bireyler kendi isteklerini cinsiyet rrollerine uymadığı için göz ardı ediyor, cesaretlerini kaybediyor ve arzu ettikleri hayattan kimi zaman vazgeçmek zorunda bırakılıyor.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) da J. Walter Thompson New York ile  işbirliğiyle yayınladığı “If Gender Bias Begins With Us, It Can End With Us” başlıklı reklam filminde cinsiyet rollerinin bireyler üzerinde oluşturduğu baskıya vurgu yapıyor. İnsanların daha önceden belirlenen cinsiyet kalıplarına göre hareket etmeleri gerektiğine dair görüşleri bebeklerin ağzından dinlediğimiz reklam filminde, aslında tüm bunların ne kadar “yanlış” olduğunu gözler önüne seriliyor ve bireyler #HeForShe hareketine katılmaları yönünde teşvik ediliyor.

Kaynak: Coloribus

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.