MediaCat

Sosyal medya hesaplarını kim yönetmeli?

Pickle Social olarak sosyal medya özelinde kurduğumuz modelimizle İstanbul, Amsterdam ve Londra ofislerimizde hizmetlerimize devam ediyoruz.

Sosyal medya hesaplarını kim yönetmeli?

Sektörde pek dile getirilmiyor olsa da markaların sosyal medya hesaplarının kime emanet edileceği pazarlama yöneticilerini strese sokan bir konu olabiliyor. Farklı disiplinlerden gelen ajansların bu hizmeti sunmasına ek olarak inhouse yapılanmaların da sıkça konuşulması karar vermeyi zorlaştırıyor.

Ajanslar tarafına baktığımızda sektördeki pek çok şirketin bu alandan pay almak istemesini normal karşılamamız gerekiyor. Sosyal medya hesaplarının emanet edildiği ajans ile marka arasında 7/24 süren sıkı bir ilişki gelişiyor ve bu da pek çok fırsatı beraberinde getiriyor. Burada asıl incelenmesi gereken nokta ajansın bu işe nasıl hazırlandığı ve nasıl bir fark yaratacağı. İşin özüne inecek olursa etiket fark etmeksizin (PR, medya, dijital, kreatif) tüm ajanslar bu alanda çok başarılı olabilir. Kritik nokta ise kazanç kısmına odaklanmak yerine başarıyı getirecek yatırımlara odaklanmak olacaktır. Ajansın bu işe inanması, bu alanda yatırımlar yapması, iş modelini buna uygun hale getirmesi başarı için zorunluluk olarak düşünülebilir. Mevcut düzende sadece yeni ekip üyelerinin sürece dahil edilmesi, yönetim seviyesinde bir katılım olmaması ve düşünülen kazançların gerçekleşmemesi ajansların ilgisini dağıtabiliyor. Bu da markaların sosyal medya performanslarının düşmesi ve ajans – müşteri ilişkilerinde kırılmalara yol açabiliyor.

Inhouse yapılanmalarla ilgili pek çok farklı yaklaşım var. Gelinen noktada yaratıcı endüstrilerdeki insanların üretkenliklerini sürdürülebilir kılmak adına kendi meslektaşlarıyla bir arada olmalarının daha iyi sonuçlar doğuracağı kabul edilen ortak sonuç. Bu da marka tarafında inhouse yapılanmayla başarı isteniyorsa en azından küçük / orta hacimli bir ajans kurma yatırımı anlamına geliyor. Pandemi sürecinin yaratıcı endüstrilerdeki iş modellerini değiştireceği çok açık. Bu konuda da yaşanacak gelişmeler ve şirketlerin yatırım kararları yeni çalışma modellerinden etkilenecektir. Yakından takip etmek pazarlama yöneticileri için faydalı olabilir.

Diğer bir taraftan sektördeki fikir önderleri gelecekteki başarının niş alanlara odaklanmaktan geçtiğini belirtiyor. Pickle Social olarak bizim de bu rotada ilerlediğimizi söyleyebiliriz. “Dijital” kelimesini bırakmamız gereken günümüz pazarlama dünyasında sosyal medya iletişimi de kendi içerisinde farklı kolları olan ayrı bir evren. Temel olarak strateji, içerik, kitle yönetimi, medya satınalma, prodüksiyon ve influencer gibi alt başlıklara ayırmak mümkün. Her birinin ayrı bir yaklaşım ve ilgi gerektirdiği tüm bu maddelerin tek kişilik dev kadrolarla çözümlenmesi pek de mümkün değil gibi. Özellikle bu arkadaşlardan bu kapsamda 3-4 marka hesabını yönetmeleri istenirse sanırım sonuçları herkes tahmin edebilir! Markaların da bu noktada ihtiyaçlarını doğru tespit edip ajans beklentilerini net ortaya koyması ve buna uygun bir bütçe ayırması bu noktada kritik bir gereklilik olarak not alınabilir.

Pickle Social olarak sosyal medya özelinde kurduğumuz modelimizle İstanbul, Amsterdam ve Londra ofislerimizde hizmetlerimize devam ediyoruz. Modelin en kritik noktası ise müşterilerimize oluşturulan dedike takımlar ve bu takımların strateji, kreatif, prodüksiyon ve influencer ekipleriyle desteklenmesi. Burada strateji, kreatif, medya satınalma ve prodüksiyon departmanlarını geleneksel yaklaşımla karıştırmamak gerekiyor. Bu departmanların da tamamı sosyal medya odağında kendi uzmanlıklarını servis ediyorlar. Herhangi bir marka için de tek bir kişi yerine 6-7 kişilik ekiplerin üretime katkı sağlaması kolektif fikrin ve aklın ortaya çıkmasını sağlıyor. Sosyal medya özelinde kurduğumuz içerik stüdyomuz ve prodüksiyon ekip yapılanmamızla da tüm içerik ihtiyaçlarını tek bir çatı altında servis edebiliyoruz. Fotoğrafçı ve sosyal medya yöneticisinin dirsek temasında çalıştığı bir sistemin içerik kalitesine nasıl katkı yapacağını tahmin edebilirsiniz. Özellikle marka grupları için sosyal medyada büyük bir avantaj yaratan bu modelimizi yeni yatırımlarla geliştirmeye devam edeceğiz.

Umut Şan
Founder & Executive Creative Director
www.picklesocial.com

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.