‘Karşılaştırma, alınması gereken bir risk’

Rakibine yaptığı sıkı göndermelerle çok konuşulan Hurriyetemlak.com reklamlarını ajansından dinledik.

16.11.2014 - 12:21 | Tuğba Özögretmen

Rakibine yaptığı sıkı göndermelerle çok konuşulan Hurriyetemlak.com reklamlarını Kerem Kanık'tan dinledik.

Yasalaşma sürecinin ardından, ilk olarak hangi ajans ve markanın karşılaştırmalı bir reklam kampanyası ile ekranlara çıkacağı merak ediliyordu. Tüketici için de şok etkisi yaratan ve rakip firmaya güçlü göndermelerde bulunan bir reklam filmi Hurriyetemlak.com’dan geldi. Twitter‘da da karşılık bulan kampanyanın ardındaki içgörüyü ve müşterinin ikna sürecini, markanın ajansı Titrifikir‘in kurucu ortağı Kerem Kanık‘tan dinledik.

Hurriyetemlak.com için yaptığınız reklamlar açık bir şekilde rakip firmaya göndermelerde bulunuyor; ancak yine de marka adı geçmiyor. Bunu karşılaştırmalı reklam olarak değerlendirebilir miyiz?

Titrifikir olarak hazırladığımız bu kampanya, sosyal medyada da “karşılaştırmalı reklam” olarak yorumlandı. Sanırım rakip markaya da bu kadar net göndermelerin yapıldığı ilk reklam dersek, yanlış bir şey söylemiş olmayız.

Kampanyada nasıl bir içgörüden yola çıkıldı? Markayı ikna süreci nasıl gerçekleşti?

Hurriyetemlak.com markası için hazırladığımız bu kampanyada, ürünümüzün, hizmet verdiği alanda ne denli uzman olduğunun altını çizmeye çalıştık. Hani bir laf vardır, “Herkes işini yapsın” derler. İşte tam da buradan hareketle, Hurriyetemlak.com’un rakiplere kıyasla sadece emlak işinde olmasının sağladığı avantajları tüketiciye hissettirmek istedik. Bugün internetteki arama motorlarının hepsi aynı işi yapıyor, arıyorlar. Biz ise, arama kavramının ötesine geçip, “bulma” kavramı üzerine yoğunlaştık. “Bir bulana sor” sloganımızı da bu kritere göre yazdık. Önemli olanın aramak değil, aradığını bulmak olduğunu düşünüyoruz. Müşterimiz, rakibi temsil eden 2 anti-kahraman üzerinden kendi farkımızı anlatma fikrimize ilk günden çok sıcak baktı. Hatta bizi bu konuda neredeyse bir reklam ajansı çalışanı kadar cesaretlendirdiler.

Filmin içinde yer alan #birbulanasor hashtag’i, Twitter’daki yorumlara bakılırsa, reklamda yapılan sıkı gönderme ile karşılığını bulmuş gibi görünüyor. Sizin aldığınız yorumlar ne yönde?

Aslında biz de yorumları sizin gibi sosyal medyadan takip ediyoruz. Çok sayıda insan, bu karşılaştırmalı reklam olayından etkilenmiş görünüyor. Markaları, olmadıkları şekilde göstermediğiniz sürece, karşılaştırmalı reklamların yapılabiliyor olmasını, sektör için olumlu bir gelişme olarak görüyorum.

Böyle bir kampanyanın, istemeden de olsa rakip markanın elini güçlendirdiği ve reklamını yaptığı şeklinde yorumlayanlar da var. Ne dersiniz?

Ben buna “istemeden de olsa” demem. Bence bu gerçeğin ajanslar da, müşteriler de elbette farkında. Ancak siz, kendi ürün performansınıza bu karşılaştırmayı yapacak kadar güveniyorsanız, bunu reklam etmekte bir sorun görmüyorum. Hatta bu risk, alınması gereken bir risk. Burada odaklanılması gereken nokta, markanın hangi marka ile karşılaştırıldığı değil, bu karşılaştırma sırasında ortaya koyduğu farktır. Hurriyetemlak.com, kendi farkını bu şekilde anlatma yolunu seçecek kadar ürününe güvenen bir marka.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.