MediaCat

InstaChamp’in 9’uncu şampiyonlarına merhaba

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp’te dokuzuncu dönemin şampiyonları belli oldu.

InstaChamp’in 9’uncu şampiyonlarına merhaba

InstaChamp, Instagram’da yer alan reklamların pazarlama iletişimi performansını değerlendirmeye ve ödüllendirmeye devam ediyor. Dokuzuncu dönemin şampiyonları Feed’de Panda 3D Çamur Tepe Tepe Kullan (Fiat), Stories’de ise Getir’de Kepenkler Gece Gündüz Açık (Getir) oldu.

InstaChamp yenileniyor!

InstaChamp’te yeni bir dönem başlıyor! Yenilenen InstaChamp’te başvurular iki kategoride (Feed & Stories / Interactive Ads) yarışacak. Bundan böyle iki ayda bir gerçekleşecek yarışmada son üç ay içinde yayın yapmış tüm işler yarışabilecek. Başvurular için ise adres aynı: instachamp.mediacat.com.

10’uncu dönem için son başvuru tarihi: 17 Nisan.

Feed

Panda 3D Çamur Tepe Tepe Kullan

Reklamveren: Fiat
Reklam Ajansı: Pure New Media
Medya Ajansı: Ingage Media

Strateji

Macera, tutku, adrenalin, özgürlük, eğlence! Off-road yollarda korkusuzca otomobille ekstrem hareketler yapmak herkes için ayrı anlam taşıyor. SUV akımına yeni soluk getiren Fiat Panda Cross 4×4’ün Türkiye pazarına girmesiyle off-road duygusunun sosyal medya üzerinden hissedilmesi için 3D video hazırlandı.

Sonuç / Ölçümleme

Mecrayı hack’leyerek kullanıcıları şaşırtan 3D videonun erişimi 1,3 milyon, gösterimi ise 1,9 milyon oldu. Tahminî reklam hatırlanırlığı yükseliş oranı da yüzde 5 oldu. Etkileşim odaklı içeriğimiz 641K etkileşim alırken 718 kişi de ilgili paylaşımı kaydetti.

Mecraya uygunluk

Reklam filmini orijinal haliyle kullanmak yerine Instagram özelinde bir içerik oluşturuldu. Daha kısa, kalıpların dışına çıkan bir hale getirildi. Mecranın kendi özellikleri gösterilerek hack’leme mantığıyla kullanıcılarda şaşırtıcı etki yaratıldı.

Yaratıcılık

Instagram’ın Feed görüntüsü videoda kullanıldı. Aracın çamur içinden geçtiği sahnelerde çamur, feed görüntüsünün üzerine sıçratılarak mecra hack’leme yapıldı. 3D efektin sağladığı bu mecra hack’lemeyle kullanıcılara ânı yaşama duygusu aşılandı.

Stories

Getir’de Kepenkler Gece Gündüz Açık

Reklamveren: Getir
Reklam Ajansı: Titrifikir
Medya Ajansı: Getir

Strateji

Getir haftanın yedi günü, gece gündüz kullanıcılarına ulaşıyor. Geleneksel kanalların kapalı olduğu ve Getir’in ulaşılabilir olduğu bu saatlerde verilen hizmeti vurgulamak adına, yalnızca akşam ve gece saatlerinde yayınlanacak bir reklam kampanyası oluşturuldu.

Sonuç / Ölçümleme

iOS ve Android hedefli iki farklı kampanyada toplam 2,5 milyon reach, 9,5 milyon impression elde edildi.

Mecraya uygunluk

Getir’in geç saatlerde de hizmete devam ettiğini, Instagram hikâyesinde kapalı kepengin açılması ve “yukarı kaydır” ile anlatmak hedeflendi. Bu şekilde göstererek hedef kitleye geç saatlerde de ihtiyaçlarını Getir’den karşılayabilecekleri anlatıldı. Instagram kullanıcıları “yukarı kaydır” hareketiyle kepengi kaldırdı ve uygulamaya yönlendirildi.

Yaratıcılık

Kepenk açmanın geleneksel duygusallığı, teknolojik bir girişim olan Getir için değerlendirildi. Getir’in en önemli özelliklerinden biri olan “gece gündüz” hizmeti, kepenklerin geç saatlerde de açık ve hizmete hazır olduğunu vurgulanacak şekilde mecranın dinamikleri kullanılarak anlatıldı. Telefon ekranı ölçülerindeki kepengin açılması ve altından uygulama ekranının gelmesiyle hedef kitleye, “gece gündüz bi’ mutluluk getirmek için buradayız” mesajı verildi.

InstaChamp 9. Dönem Jüri Üyeleri

  • Emrah Karpuzcu (Muhabbet, Kurucu Ortak ve ECD)
  • Esra Ayas Özalp (BÜRO, Kreatif Direktör)
  • Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.