MediaCat

Kadınlara destek için dolan market rafları

Süt ürünleri markası Puck, Lübnanlı kadınların el emeği ürünlerini kendi kavanozlarıyla market raflarına taşıyor.

Ülkemizde olduğu gibi Lübnan’da da kadınlar aileleri için kendi mutfaklarında ve mevsiminde hazırladıkları ürünleri kilerlerinde saklıyor. Aynı zamanda kavanozlara doldurdukları reçel, konserve ya da turşu gibi el emeği ürünleri satarak gelir elde edebiliyorlar. Ülkede uzun yıllardır devam eden ekonomik kriz, kadınların yüzde 63’ünü işsiz bırakmış durumda ve özellikle kırsal alanlarda yaşayan kadınlar için ev yapımı ürünleri satabilmek büyük önem taşıyor.

Ekonomik krizle boğuşan Lübnanlı kadınlara destek vermek isteyen süt ürünleri markası Puck, FP7 McCann Beyrut işbirliğiyle hayata geçirdiği Selfless Shelves (Özverili Raflar) inisiyatifiyle el emeği yiyeceklerin Carrefour şubelerinde rafa çıkmasına vesile oluyor. Ürünlerini tüketiciyle cam kavanozlarda buluşturan marka, her biri evlerinde mekdüs, zahter, sumak, balkabağı reçeli ve portakal kabuğu hazırlayan beş kadına kendi kavanozlarından veriyor. Ürünler yeniden değerlendirilen 4 bin Puck kavanozuna yerleştiriliyor, kapaklar sabit kalırken ürün etiketleri yeniden düzenleniyor.

İnisiyatif kapsamında desteklenen beş kadının hazırladığı ürünler 22 Ocak itibarıyla satışa çıkmış durumda. Her bir kadının öyküsü, prodüksiyonunu Tres Content’in üstlendiği kısa videolarla da işleniyor.

Marka, Özverili Raflar inisiyatifinin, gelecekte kadın refahının iyileştirilmesi kapsamında atılacak adımlar için pilot uygulama olduğunu ifade ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.