İkinci el alışveriş sitesinden çevreci trolleme

Tradera'dan sürdürülebilir alışveriş adına zekâ dolu bir hamle.

20.01.2020 - 14:00 | Sencer Uçar

İkinci el alışveriş sitesinden çevreci trolleme

Günümüzde küresel emisyonun yüzde 8’inin ve su kirliliğinin yüzde 20’sinin moda endüstrisinden kaynaklandığı verilerinden yola çıkan İsveçli ikinci el alışveriş sitesi Tradera, hediye arayışının ve dolayısıyla da ürün satışının arttığı Noel döneminde insanların sıfır ürün almalarını azaltmak adına zekâ dolu bir hamleye imza attı.

Kampanyanın hazırlık aşamasında ilk olarak Aralık 2019’da Google’da en çok aranan moda ürünleri analiz edildi. Ardından popüler ürünlerin replikaları için 3D görseller tasarlandı ve bu görsellere çevre sorunlarına dair gerçekler saklandı. Replikalar, popüler ürünlerle aynı arama motoru verileriyle etiketlendi. Tradera’nın teorisine göre, Google replika görselleri popüler ürünlerin aynısı olarak algılayacak ve dolayısıyla da bu görseller arama sonuçlarının en tepesinde yer alacaktı.

Sonuçta Tradera teorisinde haklı çıktı ve hazırlanan görseller, birkaç günün ardından, insanların aradıkları ürünlerle yan yana boy göstermeye başladı. Replika görsellere tıklayan kullanıcılar siteye yönlendirildi ve karşılarında aynı ürünün ikinci elini buldu. Google algoritmalarını alt eden marka, ürün arayışındaki tüketiciyi hem kendi mecrasına çekmeyi başardı hem de moda endüstrisinin sürdürülemez yüzüne dair bilgilendirici mesajlar verdi.

Günümüzde moda sektöründe hem fiyatların düştüğünü hem de ürünlere erişimin kolaylaştığını söyleyen Tradera Marka Müdürü Chantal Olsson, bu noktada sürdürülebilir alışverişi teşvik etmenin öneminin de hiç olmadığı kadar arttığını belirtiyor. Olsson, Google algoritmaları aracılığıyla tüketiciyi alışveriş modundayken etkilemeyi, böylece hem farkındalık kazandırıp hem de sürdürülebilir alternatiflerin varlığını hatırlatmayı hedeflediklerini de ekliyor.

Kaynak: Lbbonline.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.