MediaCat

Sakıp Sabancı hayatta olsaydı…

Sakıp Sabancı, vefatının 20’nci yılında gerçekleştirilen anma töreninde katılımcılara yapay zekâ aracılığıyla seslendi.

Sakıp Sabancı hayatta olsaydı

Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı Sakıp Sabancı, aramızdan ayrılışının 20’nci yılında özel bir törenle anıldı. Sabancı Center’da düzenlenen “Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri ve 20’nci Yıl Anma Töreni” kapsamında “Sakıp Sabancı’nın Vizyonu: Küreselleşen Dünyamızda Geleceğe Yol Alırken Trendler, Riskler ve Fırsatlar” temalı bir de panel gerçekleştirildi. Panele Türkiye’den ve dünyadan önde gelen bilim insanları katıldı.

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri ve 20. Yıl Anma Töreni’nde katılımcılar, sıradışı bir sohbete de tanıklık etti. Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi E. Melisa Sabancı Tapan, dedesi merhum Sakıp Sabancı ile yapay zekâ aracılığıyla sohbet etti.

Sakıp Sabancı’nın düşüncelerini bugünün dünyasına taşımak ve vizyonundan faydalanmak üzere geliştirilen yapay zekâ modelinin eğitiminde Sakıp Sabancı’ya ait videolar, kitaplar, sesler ve türlü dijital verilerden faydalanıldı. Geliştirilen bu özelleştirilmiş büyük dil modeli, özel üretilen bir yapay zekâ ses modeli ile birleştirildi. Bu sayede katılımcılar, bugün aramızda olsaydı kendisi için düzenlenen özel anma töreni ve panel ile ilgili Sakıp Sabancı’nın neler söyleyebileceğini kendi sesinden dinledi.

Vision of Sakıp Sabancı projesi, Sabancı Üniversitesi ve Consciouslab işbirliğiyle hayata geçirildi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.