Eşitlik ve özgürlük için birlikte rengârenk

Altı sivil toplum kuruluşu, renklerin birlikteliğinin önündeki engelleri yan yana aşıyor.

09.07.2021 - 13:01 | Sencer Uçar

Ülkemizde bu yıl markaların sesini pek duyamadığımız Onur Ayı geride kaldı ama altı sivil toplum kuruluşu, herkesin eşit haklara sahip olduğu, özgürce yaşadığı bir dünya için #BirlikteRengarenk projesinde bir araya geldi.

Sivil toplum kuruluşları Change.org Türkiye, Hayata Destek, Uluslararası Af Örgütü, Greenpeace Türkiye, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD) ve Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, renkleri ve mesajlarıyla açıkhavada yan yana gelerek gökkuşağı oluşturdu.

VMLY&R’ın fikir sahibi olduğu #BirlikteRengarenk projesi Türkiye’nin farklı noktalarında hayata geçirildi. LGBTİ+ bayrağında yer alan renklerin tek başlarına sorun olmamalarına karşın bir araya geldiklerinde kabul görmemesi içgörüsünden doğan proje, renklerin birlikteliğine uygulanan yasakları “hack”leyerek, bir arada olmanın gücünü gözler önüne seriyor.

Özellikle bu yıl Türkiye’de Onur Ayı açısından pek parlak bir tablonun oluşmadığı aşikâr.

Kısaca hatırlamak gerekirse, 26 Haziran Cumartesi günü Taksim’de düzenlenmesi planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Beyoğlu Kaymakamlığınca yasaklanmıştı. Yürüyüş ve kapsamındaki tüm etkinliklere, “devletin ilkesi ve bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene, genel sağlığa ve genel ahlaka aykırı olabileceği veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla ve COVID-19 tedbirleri kapsamında” izin verilmediği belirtilmişti.

Taksim ve civarında toplananlara polis müdahalesi gerçekleşmiş, onlarca insan gözaltına alınmıştı. Onur Yürüyüşü’nü takip eden AFP Foto Muhabiri Bülent Kılıç’ın boğazına bastırılarak gözaltına alınması ve müdahale sırasındaki “Nefes alamıyorum” sözleri geniş yankı uyandırmıştı.

İstanbul dışında Ankara ve Eskişehir gibi illerde de Onur Yürüyüşü engellenmiş ve onlarca insan gözaltına alınmıştı. Ay boyunca farklı lokasyonlarda benzer etkinliklere de izin verilmemişti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.