Disney’den boyama kitaplarını artıran teknoloji

Renkler hiç bu kadar canlı olmamıştı!

07.10.2015 - 16:28 | Ozan Mert

Disney’den boyama kitaplarını artıran teknoloji

The Walt Disney Company bünyesindeki Ar-Ge departmanı Disney Research, boyama kitaplarındaki karakterleri dijital olarak gerçek zamanlı oluşturan yeni bir artırılmış gerçeklik uygulaması tanıttı. Departmana bağlı bir araştırma ekibinin geliştirdiği uygulama, kullanıcı kitap üzerinde çalışırken basılı figürleri eşzamanlı olarak renklendirilen üç boyutlu ve hareketli grafikler haline getiriyor.

Uygulamanın çalışma prensiplerini akademik bir makalede anlatan araştırma ekibi boyama kitaplarının çocukların yaratıcılıklarını ifade edebilecekleri en erken fırsatlardan birisi olduğunu; ama dijital cihazların yaygınlığı ve popülerliği yüzünden boyama gibi gerçek dünyaya ait faaliyetlerin çocuklara daha az heyecan verici gelebildiğini ve dolayısıyla çocukların bu gibi faaliyetlerle daha az meşgul olduklarını belirtiyor. Ekibe göre artırılmış gerçeklik, gerçek dünyaya ait faaliyetlerle dijital geliştirmeler arasında bir köprü görerek bu durumu değiştirme potansiyeline sahip.

Artırılmış gerçeklik daha önce de iki boyutlu sayfalardan üç boyutlu karakterler yaratmak için kullanılmıştı. Örneğin boya markası Crayola “Color Alive” serisi için artırılmış gerçeklik stüdyosu DAQRI ile çalışmıştı. Ama orada uygulama figürleri ancak renklendirildikten sonra üç boyutlu olarak oluşturuyordu. Eğer Disney teknolojisini bir tüketici ürünü haline getirip piyasaya sürerse boya kitapları daha uzun yıllar bizlerle olabilir.

Kaynak: The Verge

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.