Twitter’a göre yılın en etkili marka ve kampanyaları

Twitter, 2021'de platformunu en etkili kullanan marka ve kampanyaları paylaştı.

10.12.2021 - 10:51 | Simge Şenses

Twitter'a göre yılın en etkili marka ve kampanyaları

Markalar her yıl olduğu gibi bu yıl da sosyal medyada kendilerinden bahsettirme ve tüketicileriyle etkileşim kurarak bağlarını güçlendirme hedefiyle birbirinden iddialı kampanyalar hayata geçirme yarışındaydı.

Twitter’ın pazarlama departmanı ise bunlar arasından dünyada ve Türkiye’de Twitter’ı kullanarak başarısını pekiştiren ve platform özelinde anlamlı ölçüde etkileşim yaratanların kategori bazlı derlemesini yayınladı.

İşte 2021’de Twitter’ı kullanarak öne çıkan marka ve kampanyalardan bazıları…

Hakkında en çok tweet’lenen marka: Disney+
Ajans: Publicis Groupe

Disney+ en çok ihtiyaç duyduğumuz anda evlerimize ve Twitter’a sihir ve mucize getirdi ve Twitter’da hakkında en çok konuşulan marka olmayı başardı. Vault’un heyecan verici yeni başlıkları ve klasik filmleri aracılığıyla hayranlarla olan bağlarını derinleştirerek, Walt’ın olağanüstü dünyasına kaçmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ve Twitter bunun için buradaydı.

Heyecan verici bir lansmanla hayata geçen kampanya: #F150Lightning
Marka: Ford
Ajanslar: Wieden+Kennedy, VMLY&R, Mindshare

ABD’de en çok satan kamyonet olmak için ne gerekiyor? Ford’a göre, tüketicilerinin sürekli değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamak. Bir Twitter canlı etkinlik sayfasında yeni #F150Lightning EV aracını tanıttıktan sonra, araç piyasada ve Twitter’da en çok konuşulan elektrikli araçlardan biri oldu.

Önemli bir ana bağlanan en iyi kampanya: #MTNDEWMAJORMELON
Marka: Mountain Dew
Ajanslar: OMD Worldwide, TBWA\Chiat\Day NY

Mountain Dew, 10 yıldan uzun süre sonra çıkardığı ilk yeni lezzeti Major Melon’u piyasaya sürmek için bir reklam kampanyası oluşturdu. Marka, oyunlaştırılmış TV reklamında kaç şişe göründüğünü tahmin etmesi için hayranlarını Twitter’a yönlendirerek şanslı bir kazanana 1 milyon dolar teklif etti.

En popüler marka tweet’i: Nick Jr.

Blue’s Clues’dan Steve, dizinin 25’inci yıldönümü için dokunaklı bir videoyla Twitter’a uğradı ve video onu izleyerek büyüyen çocuklar arasında güçlü bir yankı buldu. Twitter’da duygusal bir alışverişi ateşleyen paylaşım, birçok hayrana ihtiyaç duyduklarını bile bilmedikleri kapanışı verdi.


En iyi marka varlığı: McDonald’s
Ajanslar: Wieden+Kennedy, OMD USA

Varlığını tarihin şimdiye kadarki en çeşitli ve en büyük nesline hitap edecek şekilde genişleten McDonald’s, ünlü işbirliklerinden sadakat programlarına varan iletişim çalışmalarıyla ön saflarda yer almaya devam ediyor.


En çok tweet’lenen marka etiketi: #NintendoSwitch
Marka: Nintendo America
Ajanslar: We The Collective, Reprise Digital

#NintendoSwitch’i yılın en çok tweet’lenen marka etiketi yapan Twitter’daki 91 milyondan fazla oyun hayranına sorun. Merakla beklenen oyun sürümlerini ve güncellemelerini tartmak için birbirleriyle bağlantı kuran bu geniş topluluk, Nintendo konsolunu oyun sohbetlerinin ön saflarına taşıdı.


Kişişelleştirmeyi en iyi tetikleyen yaratıcı kampanya: #OREOscope
Marka: Oreo
Ajanslar: VaynerMedia, The Martin Agency, 360i

Oreo, attığı attığı bir tweet’i beğenen takipçileriyle kişilikleri hakkında lezzetli bilgiler içeren özel bir OREO yıldız falı paylaştı. Bunu yapmak için kullanıcıların en son tweet’lerini analiz eden marka, takipçilerine kendilerini özel hissettirmeyi başardı.


Hepimiz adına “teşekkür” eden en iyi kampanya: #ThankYouNurses
Marka: CeraVe

CeraVe, #ThankYouNurses kampanyasıyla pandemi sürecinde hayatlarını riske atan ve bunu her gün yapmaya devam eden kahramanlara ışık tuttu.

Türkiye’den öne çıkan marka ve kampanyalar


#AlgidaBigBold

Algida Türkiye, Algida Big Bold dondurmasını Avrupa kıtasından Asya kıtasına taşımak için dünyada motosikletiyle su üzerinde gidebilen tek isim Avustralyalı motosiklet dublör sanatçısı Robbie Maddison ile işbirliği yaptı. Marka, etkinlik öncesi heyecan yaratmak için önce Sohbet Kartlarını (Conversation Cards) kullanarak takipçilerine Algida Big Bold dondurması erimeden önce Boğaz’ı nasıl geçebileceklerini sordu. Ardından, yanıt verenler için hatırlatıcılar oluşturdu ve onları geçişi canlı izlemeye teşvik etti.

#seninyolculugunnereye

Doritos Türkiye ve Ruffles Türkiye de kampanyaları hakkında farkındalık yaratmak ve marka hakkında konuşulmasını sağlamak için Sohbet Kartları’ndan faydalandı. Markalar, takipçilerini yalnızca bir düğmeye tıklayarak dünyayı gezmeye ve uluslararası tatları deneyimlemeye davet etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.