Bir zorunluluk olarak amor fati

Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu artırılmış gerçeklikle anlatan bir proje: Future Past News.

04.11.2016 - 11:29 | Arzu Nilay Kocasu

Bir zorunluluk olarak "amor fati"

“Geçmişi hatırlamayanlar onu tekrar etmeye mahkumdur” demiş George Santanaya. Nietzsche’nin “amor fati”yi düstur bellemiş üst-insanı koca bir ömrü bengi dönüşün hakkını vermeye harcayadursun, 2000’lerin ortalama insanı için durum önermenin kaçınılmazlığıyla artık bir aydınlanmadan ziyade bir drama doğru ilerliyor.

Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu göstermek isteyen iki sanatçı, Andre Wolf ve Karoline Ziulkoski, 1937 sularının sıkıntılı siyasi atmosferi ile 2016’nın teknolojiyle aydınlanmış olması beklenen gündemi arasındaki paralellikleri sergiledikleri bir artırılmış gerçeklik projesiyle karşımızdalar: Future Past News.

Bir zorunluluk olarak amor fati

“Birkaç yıl önce 1937 yılından bir haber videosu bulduk ve böylelikle, karşılaştırmalı bir tarih anlatısı yaratma fikri kendiliğinden gelişti. Elimdeki bu filmle birşeyler yapmak istediğimi biliyordum ama ne yapacağımdan emin değildim. Derken seçim dönemi başladı ve işler gerçekten çılgınca bir hal aldı” diyor Wolf The Creators Project’e. Gelişen teknolojinin toplumlar ve kültürler üzerindeki olası olumlu etkisine kıyasla gerçekliğin ırkçılık, milliyetçilik, zenofobi ve kapatılan sınırlar olarak tezahür ettiğini fark ettiklerini söyleyen Wolf, projedeki partneri Ziulkoski’nin de kendisiyle aynı duyguları paylaştığını görmüş ve böylelikle Future Past News’un temelleri atılmış.

Kabaca özetlemek gerekirse proje, kullanıcılara 1937 tarihli bir haber videosuna paralel olarak -mobil bir uygulama aracılığıyla- günümüzden haberlerin izletilmesinden ibaret. Örneğin, eski videoda Hideki Tojo, Joseph Stalin, Adolf Hitler, Benito Mussolini ve Franklin D. Roosevelt belirdiğinde telefonunuzu videoya doğru tutarsanız mobil uygulama Kim Jong Un, Vladimir Putin, Donald Trump, Marine Le Pen ve Charles & David Koch’un yer aldıkları haberleri size gösteriyor.

Her ne kadar geçmiş ile bugünün buhranları arasında tam bir paralellik oluşturmuş olsalar da sanatçılar bugünün siyasi ortamının tam olarak 2. Dünya Savaşı öncesi atmosferi yansıtmadığını da ekliyorlar: “Yeni bir dünya savaşının eşiğinde olduğumuzu söylemiyoruz ancak ortada keskin bir gerilim var” diyor Ziulkoski ve ekliyor: “Ve bir ırkçı olarak bilinen, bazı vatandaşların kökenleri nedeniyle ikinci sınıf insanlar olduklarına inanan, gücünü korku ve paranoyadan alan bir başkan adayıyla; milletini birer suçlu olduklarına ve sevgili ülkesinin standartlarını aşağıya çekeceklerine inandığı yabancıların neden oldukları tehditlerden korumaya söz veren bir adam var burada. Bizde biraz déjà-vu hissi oluşturuyor bu durum.”

Bir zorunluluk olarak amor fati

Projenin -eski haberi videosunun da yer aldığı- internet sitesine buradan ulaşabilir, siteden mobil uygulamayı indirip iki dönem arasındaki paralellikleri izleyebilirsiniz.

Kaynak: The Creators Project

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.