Yılın en başarılı içgörüleri

2022’nin dört içgörü kâşifini inceliyoruz.

17.01.2023 - 16:30 | MediaCat

Yılın en başarılı içgörüleri

Duygu ve davranışların altında yatan gerçeği keşfetmenin yanı sıra bu keşif yolculuğunu ezberleri bozarak yapanlar da var. 2022’nin dört içgörü kâşifini inceliyoruz.

Gayet Normal

Ajans: aRthuR İstanbul
Reklamveren: Penti

Regl, birçok toplumda görünür ve konuşulabilir bir konu olamaması sebebiyle eğitimden sağlığa, iş hayatından kamusal ve özel alana kadar tabu kimliğini koruyup pekiştirmeye devam ediyor. Bu içgörüden hareketle yola çıkan Penti, aRthuR İstanbul işbirliğinde Gayet Normal kampanyasını hayata geçirerek regl kavramına toplumsal hayatta görünürlük kazandırmayı amaçladı. Özel gün kavramını normalleştirmeyi ve regl tabusunu yıkmayı hedefleyen kampanya kapsamında, regl dönemi özel gün olmaktan çıkarılıp “Gayet Normal” günler olarak yeniden tanımlandı ve özel gün tanımı için de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü işaret edildi.

Eczacıbaşı Gençleri Dinliyor

Ajans: Rafineri
Reklamveren: Eczacıbaşı Topluluğu

Gençlerin ekonomik koşullar sebebiyle sanat etkinliklerine yeteri kadar katılamadığını fark eden Eczacıbaşı Topluluğu, gençleri dinlediğini, isteklerine önem verdiğini hissettirmek ve onları sanatla buluşturmak istiyordu. Bunun için Rafineri işbirliğinde, “Eczacıbaşı Gençleri Dinliyor” kampanyası kurgulandı. İçgörüsünü klişeleşmiş “Bizi dinliyorlar” algısının oluşturduğu reklam filmine, bütçelerine uygun etkinlik arayışında olan üniversite öğrencileri taşındı. Gençlerin, arayışları esnasında İKSV etkinliklerinde öğrenci biletlerinin 10 TL’den satışa sunulacağı ilanlarıyla karşılaşması sağlanarak, Eczacıbaşı’nın gençleri dinlediği ve toplulukta yerlerinin her zaman ayrı olduğu vurgulandı.

ING – 29 Ekim

Ajans: Tribal Worldwide Istanbul
Reklamveren: ING Türkiye

ING, Türkiye’de 14 yılı geride bırakmasına rağmen araştırmalarda öne çıkan yabancı banka algısını kırmak, yerel değerleri ve kültürü sahiplenen bir marka olduğunu göstermek istiyordu. Bunun için 29 Ekim günü büyük bir fırsattı. “İnsanlar Google’da 29 Ekim’le ilgili ne aramış olabilir?” diye soruldu ve alınan sonuca göre bu büyük günün esas öneminin geri planda kaldığı ve tatil planı yapmak için beklenen bir güne dönüştüğü gerçeği kampanyanın içgörüsünü oluşturdu.

29 Ekim hangi güne denk geliyor? Bu soru duvarlara, reklam panolarına, tatil ve haber sitelerine taşındı; ardından Google’da bu aramayı yapanların karşısına kampanya kapsamında günün manevi değerini anlatan farklı cevaplarla çıkıldı. İçgörüsüyle dikkat çeken kampanya, ING Türkiye’nin tüketicisiyle arasında pozitif bir diyalog başlatmasını sağladı.

Sadece Kurutma Makinesi Değil, Aynı Zamanda Ütü!

Ajans: Rafineri
Reklamveren: Arçelik / Beko

Geçtiğimiz yıl IronFinish teknolojisini geliştiren Beko, kurutma makinesi kategorisindeki bu yeni ürünüyle bu alanda süregelen iletişim dilinden farklılaşıp kategorideki yerini güçlendirme hedefiyle yola çıktı. Yeni teknoloji, kıyafetlerin makineden ütülenmiş gibi çıkmasını sağlama özelliğiyle, kategoride, ürünün şimdiye kadarki faydaları konusunda altı çizilen “as-topla” mantığını bir adım ileri götürüyordu. Ancak bu iletişim, Beko’nun ütü kategorisini ihtiyaç fazlası göstermeden yapılmalıydı.

Çocuklardan bir odak grup oluşturuldu ve onlardan alınan “ütülüyorsa bu ürüne ütü diyebiliriz” geribildirimi üzerine bir iletişim kurgulandı. Bir baba ve kızının kurutma makinesi üzerinden yaşadığı diyaloğun ekrana taşındığı filmde, ürün ütü olarak konumlandırılmakla birlikte geliştirilen teknolojinin faydaları tüketiciye aktarıldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.