MediaCat

Yapay zekâ endüstrisinin gözü haber medyasında

Yapay zekâ endüstrisi, veri ihtiyacı için önemli bir noktada konumlanan haber medyasıyla yakınlaşmanın yollarını arıyor.

Yapay zekâ pek çok alanda hayatlarımızı kolaylaştırmayı vaat etse de yapay zekâ sistemlerini eğitmenin muazzam miktarda veri işlemeyi gerektirmesi, bu verilerin nereden temin edildiği / edilmesi gerektiğine ilişkin soruları gündeme getiriyor. Örneğin, verilerini büyük ölçüde açık kaynakları kazıyarak temin eden OpenAI, halihazırda verilerini çaldığını ve daha sonra bunları yeniden paketleyip monetize ettiğini söyleyen kişi ve kuruluşlardan gelen bir dizi dava ile karşı karşıya.

İnterneti gelişigüzel kazımanın tartışmalı bir uygulama olduğu aşikâr. Bu sebeple şirketler, ürünlerinin düzgün çalışmasını sağlamak adına ihtiyaç duydukları verilere ulaşmak için daha güvenli yollar arıyor. Bu yöntemlerden biri de haber kuruluşlarıyla ortaklık kurmak ve geniş metin arşivlerine erişim karşılığında ücretsiz otomasyon hizmetleri sunmak. Kısa bir süre önce Associated Press (AP), OpenAI ile AP’nin metin arşivine erişmesine ve bunları kullanmasına olanak sağlayan bir anlaşma yaptı. OpenAI da anlaşma karşılığında AP’ye “OpenAI’nin teknoloji ve ürün uzmanlığına” erişim teklif etti. The New York Times ise Hizmet Şartları politikasında yakın zamanda gerçekleştirdiği bir değişiklikle tam tersi bir adım atarak yapay zekâ şirketlerinin içeriğini algoritma eğitimi için kullanmasını yasakladı.

Yapay zekâ şirketlerinin haber medyasıyla yakınlaşmaya çalışmasındaki bir diğer sebep de haber ve içerik oluşturmada araçlarının kullanımını yaygınlaştırmak. Yapay zekânın fayda yaratacağı öngörülen en büyük pazarlardan biri dijital medya olduğu için bu, hiç mantıksız sayılmaz. Kısa süre önce Google’ın, gazetecilere yardımcı olacağını iddia ettiği “Genesis” adlı yeni bir yapay zekâ aracını satmak için Times ve Washington Post gibi köklü haber kuruluşlarının kapısını çaldığını hatırlatalım.

Haber medyası bir süre daha gelişmekte olan yapay zekâ endüstrisine nasıl yaklaşacağını bulmanın sancılarını yaşayacak gibi görünüyor. Aralarındaki ilişkinin ne yöne evrileceğini ise zaman gösterecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.