MediaCat

Spotify podcast yayınlarını farklı dillere çevirecek

OpenAI ortaklığıyla, platformdaki podcast yayıncılarının sesleri klonlanarak programlar farklı dillerde de dinlenebilecek.

OpenAI ile güçlerini birleştiren Spotify, podcast programlarının orijinalinden farklı dillerde de dinlenebilmesine olanak tanıyacak bir yeniliği hayata geçiriyor.

Podcast bölümlerini diğer dillere çeviren “Voice Translation” özelliğinin temelinde, OpenAI’ın İngilizce konuşmaları yazıya dökebilen ve diğer dilleri İngilizceye çevirebilen ses transkripsiyon aracı Whisper yer alıyor. Spotify’ın aracı ise bir podcast’i başka bir dile çevirmesinin yanı sıra yayıncılarının kendi seslerinin sentezlenmiş bir versiyonunu da yeniden üretecek.

İlk etapta platformda önde gelen bir dizi podcast yayıncısıyla işbirliği yapan Spotify, İngilizce bölümleri İspanyolcaya çeviriyor. Önümüzdeki haftalarda programların Almanca ve Fransızca çevirilerinin de kullanıma sunulması planlanıyor. Dax Shepard, Monica Padman, Lex Fridman, Bill Simmons ve Steven Bartlett gibi isimlerle başlayan yeni dönem, The Rewatchables ve Trevor Noah’ın yakında yayınlanacak programlarını da kapsayacak şekilde genişleyecek.

The Verge’e göre, yeni özelliğin ses kopyalama kısmının arkasında da bugün yalnızca metin ve birkaç saniyelik konuşmadan insan benzeri ses oluşturabilen bir aracın lansmanını gerçekleştiren OpenAI’ın bulunması muhtemel.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.