Türk halkının önceliği ev almak

MasterCard tarafından düzenlenen MasterIndex Araştırması'na göre, "ev almak" Türk Halkı'nın öncelikli tercihi...

27.10.2008 - 11:06 | MediaCat

MasterCard tarafından düzenlenen MasterIndex Araştırması’na göre, “ev almak” Türk Halkı’nın öncelikli tercihi. MasterIndex’te sorulan elinize fazladan 40 bin YTL geçse nasıl değerlendirirsiniz sorusuna yüzde 37’lik çoğunlukla “ev alırım” yanıtını veren Türk Halkı’nın bu isteği 1999 yılından bu yana ilk tercih olarak göze çarpıyor. Araştırmada ev alma isteği gösteren kesimin yaşının da önceki yıllara oranla düştüğü görülüyor.

MasterCard tarafından altı ayda bir gerçekleştirilen MasterIndex Araştırması’nın Ağustos 2008 sonuçlarına göre, Türk Halkı’nın çoğunluğu (yüzde 37) ellerine geçen fazla parayı ev alarak değerlendirmeyi tercih edeceklerini söylüyor. Araştırma sonuçları önceki yıllarda aynı soruya verilen yanıtla karşılaştırıldığında, 1999 yılından bu yana, katılımcıların öncelikli tercihinin her zaman “ev almak” olduğu gözleniyor.

Yuvayı Dişi Kuş Yapar

MasterIndex Araştırması sonuçları incelendiğinde kadınların “ev alma” tercihinin erkeklerden daha fazla olduğu görülüyor. Elime geçen 40 bin YTL’yi ev alarak değerlendiririm diyen kadınların oranı (yüzde 41), erkeklerin (yüzde 33) önüne geçiyor.

A ve DE Sosyo ekonomik Grubunu Ev Alma İsteği Birleştiriyor

Eline geçen parayı ev alarak değerlendireceğini söyleyenlerin sosyo ekonomik seviyelerine bakıldığında ise, A sosyo ekonomik seviyede bulunan katılımcılar ile DE sosyo ekonomik seviyede bulunan katılımcıların diğer gruplara oranla daha yoğun bir ev alma isteği içerisinde oldukları görülüyor. A sosyo ekonomik seviyesinin yüzde 44’ü öncelikli olarak ev almayı tercih ederken benzer bir istek yüzde 41 ile DE sosyo ekonomik seviyesinden geliyor.

Ev Alma İsteği 20’li Yaşlara İndi

Ev alma ihtiyacı önceki yıllarda 30 yaşından itibaren öncelikli tercih olurken Ağustos 2008 sonuçlarına göre bu yaş 20’ye düşüyor. Ev alma isteği en kuvvetli kesim ise yüzde 49 ile 55 yaş üstü.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.